Przygotowanie makaronu to wcale nie jest taka prosta sprawa. Nieodpowiednio ugotowany makaron może wyjść gumowaty, rozgotowany lub kleisty i niesmaczny. Oto najczęstsze błędy w gotowaniu makaronu. Unikajcie ich a zrobicie makaron idealny.

Jak ugotować idealny makaron?

Nawet najlepsi kucharze czasami popełniają błędy w gotowaniu makaronu. Oto najczęstsze z nich.

  • Zbyt szybkie wkładanie makaronu do garnka. Dodawanie makaronu do wody, która nie zaczęła wrzeć, wydłuża czas gotowania i sprawia, że makaron ma nieodpowiednią konsystencję - jest kleisty i wygląda nieapetycznie. Poczekajcie, aż woda dobrze się zagotuje, a następnie wrzućcie do niej makaron. 
  • Używanie zbyt małej ilości wody lub niewystarczająco dużego garnka na ilość makaronu, którą chcemy ugotować. W obu tych przypadkach, gdy dodamy makaron, ten zbyt mocno obniży temperaturę wody, co wydłuży czas gotowania i sprawi, że makaron będzie gumowaty.
  • Dodawanie zbyt małej ilości soli. Zwykły makaron jest mdły, ale doprawienie wody solą sprawi, że będzie smaczny. Sól nie tylko pomaga doprawić zarówno makaron, jak i samą wodę, ale też zapobiega nadmiernemu uwalnianiu skrobi z makaronu. Pamiętajcie, żeby dodać jedną łyżkę stołową do garnka z wodą z makaronem.
  • Przemywanie ugotowanego makaronu pod kranem. Po ugotowaniu makaronu do idealnego al dente i odcedzeniu go w durszlaku, nie przemywajcie już makaronu wodą pod kranem. Jeśli tak zrobicie, pozbędziecie się skrobi i zniszczycie cały smak makaronu.
  • Zbyt długie oczekiwanie na wymieszanie makaronu. Musicie zamieszać makaron podczas gotowania, aby się nie sklejał. Makaron jest bardziej podatny na sklejanie się na początku procesu gotowania, zanim skrobia zostanie uwolniona do wody. Dlatego należy go wymieszać w ciągu pierwszych dwóch minut gotowania.

Dlaczego lepiej nie wylewać wody z makaronu?

Wylewacie wodę po ugotowaniu makaronu? To błąd. Taka woda nie tylko jest dobrze przyprawiona, ale też pełna skrobi. Te dwie rzeczy sprawiają, że świetnie się przyda do wykańczania sosu do makaronu.

Nie każdy o tym wie, że to także naturalny środek myjący – pomaga usuwać niektóre mocne zabrudzenia. Możecie jej też użyć do przygotowania ciasta drożdżowego, zamiast zwykłej ciepłej wody. Dzięki temu będzie ono bardziej puszyste.

Zobacz także:

Źródło: eatthis.com