Pełnia lata to czas, gdy w polskich domach przygotowuje się ogromne ilości przetworów. Podczas robienia warzyw i owoców w słoikach, musicie jednak bardzo uważać na pewną bardzo trującą substancję. Chodzi o jad kiełbasiany.

Groźna substancja w przetworach

Jeżeli przygotowujecie na jesień i zimę przetwory, koniecznie miejcie na uwadze to, żeby nie dostała się do nich bakteria Clostridium botulinum, która odpowiada za zatrucie jadem kiełbasianym. Jak tego uniknąć? Wystarczy, że będziecie przestrzegać podstawowych zasad higieny.

Jad kiełbasiany – czym jest i na czym polega zatrucie?

Zatrucie jadem kiełbasianym przenoszonym przez żywność konsekwencją spożywania żywności skażonej toksyną botulinową lub zarodnikami drobnoustroju Clostridium. Ta bakteria jest odpornym organizmem, występującym w glebie na całym świecie. Mikrob może zanieczyścić produkty i mięso, a w ciepłych warunkach, w których brakuje tlenu, będzie wytwarzał toksynę botulinową.

Powszechnymi kulinarnymi winowajcami zatrucia jadem kiełbasianym są źle zakonserwowane produkty spożywcze, takie jak marynaty, dżem i galaretka oraz solone mięso.

Zobacz także:

Objawy zatrucia jadem kiełbasianym obejmują trudności w połykaniu, mówieniu i oddychaniu, suchość w jamie ustnej, uszkodzenie mięśni całego ciała i podwójne widzenie. W takiej sytuacji należy natychmiast udać się do lekarza. W przeciwnym razie może dojść do niewydolności oddechowej, zatrzymania krążenia a w konsekwencji nawet do śmierci.

Objawy zatrucia jadem kiełbasianym zwykle pojawiają się w ciągu 18 do 36 godzin po zjedzeniu skażonej żywności, chociaż mogą się one pojawić nawet cztery godziny po spożyciu i trwać do ośmiu dni. Zatrucie jadem kiełbasianym przenoszonym przez żywność jest spowodowane spożywaniem pokarmów zawierających toksynę jadu kiełbasianego. Jak ona tam właściwie trafia?

Jad kiełbasiany w przetworach

Zatrucie jadem kiełbasianym może nastąpić w wyniku spożycia zepsutych konserw i przetworów, które to zostały w zły sposób zawekowane. Najczęściej szkodliwe bakterie pojawiają się w słoikach z ogórkami, fasolką oraz burakami, ponieważ warzywa te mają niską zawartość kwasów.

Co zrobić, żeby uniknąć zatrucia?

Przede wszystkim pamiętajcie o trzymaniu się podstawowych zasad higieny podczas przygotowywania przetworów oraz o właściwym ich wekowaniu. Ważne jest też bardzo staranne wyparzenie słoików przed ich napełnieniem. Następnie należy trzykrotnie wygotować przetwory. - pierwszego i drugiego dnia przez godzinę, a trzeciego przez 30 minut. Zawekowane słoiki powinny stać w pomieszczeniu o niskiej temperaturze. Trzymanie ich w kuchni lub pomieszczeniu o temperaturze pokojowej, nie jest zbyt dobrym pomysłem.

Źródło: interia.pl, meatsandsausages.com