Zupa ogórkowa to jedna z ulubionych zup Polaków. Jest prosta w wykonaniu, sycąca, a jej kwaśny smak niemalże orzeźwia. Większość przekazywanych z pokolenia na pokolenie przepisów zakłada dodanie ze słoika startych ogórków prosto do wywaru. Jednak wiele osób, przed dodaniem ich do garnka, wcześniej przesmaża je kilka minut na maśle!

Jak poprawić smak zupy ogórkowej?

Każdy ma swój sposób na ulubione polskie dania. Jest to dodanie konkretnego składnika lub nieco inna obróbka. Co dom, to inny przepis na konkretną potrawę. Przykładem jest zupa ogórkowa, gdzie w przepisach dodaje się prosto ze słoika starte ogórki kiszone. Jednak są też domowi kucharze, którzy po starciu, a jeszcze przed dodaniem ogórków do zupy, podsmażają je na maśle.

Smażenie ogórków kiszonych przed dodaniem ich do zupy jest popularne między innymi w okolicach Krakowa. Wiele osób kojarzy taki smak potrawy z czasów dzieciństwa. Mimo wszystko, sporo Polaków nie słyszało o tym sposobie przygotowywania zupy.

Duszenie na maśle startych ogórków, wpływa na smak zupy ogórkowej

Dlaczego więc nie poddać ogórków kiszonych dodatkowej obróbce termicznej? Smażenie na tłuszczu wydobywa z warzyw wyjątkowe walory smakowe czy zapachowe, co nadaje potrawom bogatszego i bardziej wyrazistego smaku.

Zobacz także:

Przygotowanie zupy nie odbiega od jej klasycznej i wszystkim znanej wersji. Jedyna różnica polega na tym, że starte ogórki kiszone należy przesmażyć na łyżce masła przez kilka minut, a następnie przełożyć je do gotującej się zupy. I tyle!

Co wpływa na smak zupy ogórkowej?

Nie od dziś wiadomo, że tłuszcz jest idealnym nośnikiem smaku. Z tego również powodu przykładowo podsmaża się cebulkę przed dodaniem jej do kotletów mielonych. Powszechną praktyką w polskiej kuchni jest także opalanie cebuli przed włożeniem jej do gotującego się rosołu.

Nadaje ona nie tylko niepowtarzalny smak, ale i odpowiedni kolor. Podobny wpływ tak przygotowana cebula będzie miała także i na zupę ogórkową.