policzki wołowe
gotujmy.pl/agabi22
Newsy

Rarytas wśród świątecznych, obiadowych dań. Policzki wołowe dla wielbicieli rozpływającego się w ustach mięsa

W dzień Bożego Narodzenia nie ma miejsca na półśrodki. Na stole powinny się pojawić wykwintne dania, takie jak na przykład delikatne policzki wołowe.

Jak głosi popularne powiedzenie: nie zawsze jest niedziela. Boże Narodzenie wypada jeszcze rzadziej, bo przecież tylko raz w roku.

Nie warto więc w tym dniu oszczędzać na świątecznym obiedzie. Uczcijmy ten wesoły, szczęśliwy dzień odświętnym obiadem – wykorzystajmy do tego szlachetne mięso wołowe.

A takim są oczywiście policzki wołowe. By przyrządzić je w należyty sposób, musimy dysponować naprawdę dobrym mięsem, zakupionym w dobrym źródle. Najlepiej u znajomego rzeźnika.

Drugie danie na rodzinne spotkanie podczas I dnia świąt to zwykle niełatwe zadanie. Oczekiwania wobec gospodyni są bardzo wysokie. Powodem jest oczywiście wigilijna uczta poprzedniego dnia, podczas której wszyscy do syta zajadają się wszelkimi rarytasami.

Możecie być jednak spokojni. Gdy użyjecie szlachetnego wołowego mięsa, dodacie do sosu wino i pozwolicie wołowinie na spokojne duszenie przez kilka godzin – efekt „wow” wśród biesiadników macie jak w banku.

Kotlety mielone

Przepis na delikatne policzki wołowe

Składniki:

  • 50 dag mięsa z policzków wołowych
  • 2 łyżki oleju bądź łyżka klarowanego masła
  • Sól i pieprz
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego lub 3-4 łyżki przecieru pomidorowego
  • 2 cebule
  • 2 marchewki
  • Szklanka czerwonego wina
  • Pomarańcza
  • 4 ząbki czosnku
  • Ziarenka jałowca i pieprzu
  • Łyżeczka miodu
  • Opcjonalnie – gałązki tymianku

Przygotowanie:

  • Mięso kroimy na małe kawałki i zanurzamy na noc w marynacie złożonej z wina, soku z pomarańczy, startego na tarce czosnku, miodu, z dodatkiem ziarenek jałowca i pieprzu.
  • Obsmażamy mięso na rozgrzanym tłuszczu w celu uzyskania ładnej skórki.
  • Zdejmujemy mięso z ognia, a wlewamy na patelnię resztki marynaty. Dodajemy do niej koncentrat pomidorowy i zagotowujemy sos.
  • Mięso układamy w żaroodpornym naczyniu, obkładamy je obranymi i pokrojonymi warzywami i umieszczamy w piekarniku rozgrzanym do temp. ok. 150-160 st. C.
  • Pieczemy ok. 4 godziny.
  • Danie podajemy np. z pieczonymi ziemniakami.
rakotwórcze wędliny
Adobe Stock
Newsy
Oto wyjątkowo rakotwórczy produkt. Zróbcie jego zdrową i pyszną wersję sami w domu
Sklepowe wędliny to jeden z produktów, na który zarówno eksperci, jak i sami konsumenci narzekają najczęściej. Bowiem w ich składzie przeważają substancje konserwujące, a nie mięso. Ponadto okazuje się, że regularne spożywanie takiej wędliny może prowadzić do groźnych chorób, w tym nowotworów.

Sklepowe wędliny mogą zagrażać waszemu życiu Na sklepowych półkach wręcz roi się od przeróżnych rodzajów wędlin. Okazuje się jednak, że skład większości z nich jest bardzo niepokojący. Etykiety nie pozostawiają wątpliwości – w produktach przeważają substancje konserwujące, a mięso to jedynie dodatek. Dzieje się tak ponieważ większość tego typu produktów jest wytwarzanych na skalę masową. Stąd w celu redukcji kosztów zmniejszana jest zawartość składnika wyjściowego, czyli mięsa na rzecz wypełniaczy. Oczywiście w marketach można też dostać produkty z dobrym składem, jednak ze względu na wysoką cenę niewiele osób się na nie decyduje. „Spożywanie dużej ilości wędlin zawierających substancje dodatkowe, do których zaliczamy m.in. azotany i azotyny, może być rakotwórcze” – stwierdziła w rozmowie z WP abcZdrowie Milena Głaz, technolog żywności. Okazuje się, że wchłonięcie 1 grama azotynu potasu może przyczynić się do zatrucia organizmu. Z kolei 4 gramy to dawka śmiertelna. Dlatego nie ryzykujcie i zacznijcie przyrządzać wędliny samodzielnie! To dziecinnie proste. Przepis na domową wędlinę ze schabu Będziecie potrzebować 2 kilogramów schabu 2 litrów wody 1 główkę czosnku Przypraw: 200 gramów soli, 30 ziaren pieprzu, 20 ziaren ziela angielskiego, 15 goździków, 15 listków laurowych, 2 łyżki ziaren kolendry, 1 łyżka owoców jałowca Przygotowanie W dużym garnku umieśćcie wodę, pieprz, ziele angielskie, goździki, liście laurowe, ziarna kolendry i owoce jałowca. Całość zagotujcie i odstawcie do wystygnięcia. Do tak przygotowanej zalewy dodajcie sól oraz obrane i posiekane ząbki czosnku, a następnie umieśćcie w niej opłukane pod bieżącą wodą mięso. Schab w zalewie...

Uwielbiacie żeberka? Zróbcie z nimi to przed duszeniem, a smak mięsa powali was na kolana
Adobe Stock
Newsy
Uwielbiacie żeberka? Zróbcie z nimi to przed duszeniem, a smak mięsa powali was na kolana
Dobrze zrobione żeberka to popisowy numer, który zawsze się sprawdza podczas spotkań ze znajomymi i rodziną. Wypróbujcie żeberka z tego przepisu!

Żeberka to wyjątkowe danie, które być może wymaga sporo czasu, ale zdecydowanie się to opłaca! Warto przygotować je na dużą okazję, gdy spodziewacie się wielu gości. Na pewno będą zachwyceni żeberkami z tego przepisu! Jak wybrać mięso na żeberka? Podstawą tego dania są oczywiście żeberka, dlatego trzeba kupić takie, które są najlepszej jakości. W przeciwnym razie nawet najlepsza marynata ich nie uratuje! Świeże i smaczne żeberka powinny być różowe i sprężyste. Jeśli mięso jest matowe, poszarzałe i nie prezentuje się zbyt apetycznie, lepiej go nie kupować. Zwróćcie też uwagę na to, ile mięsa znajduje się między żebrami. Jeśli na żeberkach znajduje się krew, może to być oznaka złej techniki uboju, która wpływa na smak mięsa. Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest oczywiście zapach. Powinien być bardzo delikatny i ledwo wyczuwalny. Jeżeli jest odrzucający, żeberka z pewnością są zepsute. Przepis na soczyste żeberka z piekarnika Do przygotowania pysznych, soczystych i mięciutkich żeberek potrzebne wam będą poniższe składniki: Składniki: Kilogram żeberek wieprzowych 1 cebula 4 ząbki czosnku 2 łyżki miodu Gałązka rozmarynu Płaska łyżeczka soli Szczypta pieprzu Przygotowanie: W misce wymieszajcie składniki na marynatę: 2 łyżki miodu, ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę, gałązka rozmarynu, płaska łyżeczka soli, szczypta pieprzu oraz cebula pokrojona w piórka. Całość wymieszajcie. Do marynaty włóżcie żeberka i odstawcie do lodówki na dobę. Opcjonalnie możecie zasypać żeberka składnikami marynaty i dokładnie natrzeć nimi całość mięsa. Następnego dnia włóżcie żeberka do naczynia żaroodpornego (wraz z marynatą). Wstawcie do piekarnika nagrzanego do 140 stopni i pieczcie przez 4 godziny. Pamiętajcie o tym, że naczynie musi być...

Robicie kiełbasę w domu? Doprawcie ją tymi przyprawami, a sklepowe wędliny będą mogły się schować
Flickr
Newsy
Robicie kiełbasę w domu? Doprawcie ją tymi przyprawami, a sklepowe wędliny będą mogły się schować
Kto ma ochotę na domową kiełbasę? Z pomocą tego przepisu zrobicie ją całkiem sami. Wychodzi taka, że palce lizać!

Kto choć raz spróbował wiejskiej kiełbasy ten dobrze wie, że w żadnym sklepie nie można takiej kupić. Zdrowa, pozbawiona chemii i smaczna - spełnia wszystkie te kryteria, o które trudno w przypadku wędlin ze sklepu. Wbrew pozorom, przyrządzenie domowej kiełbasy wcale nie jest takie trudne – wymaga jedynie sporo czasu i odpowiedniego sprzętu, czyli maszynki do mięsa z nakładką masarską, no i oczywiście wędzarni. Ten podpunkt można jednak ominąć, robiąc domową kiełbasę białą, którą wystarczy sparzyć we wrzątku. Oprócz tego potrzebne też będą wam oczywiście jelita wieprzowe, które można zamówić w dobrych sklepach mięsnych i wysokiej jakości mięso.  Jak doprawić domową kiełbasę? A jak przyprawić kiełbasę domową? Wielu jest zdania, że kluczowy w smaku kiełbasy jest czosnek. To jednak nie wszystko. Warto wzbogacić jej smak pieprzem, majerankiem i jałowcem, a także cząbrem - te przyprawy zostały wręcz do tego stworzone! Przepis na domową kiełbasę Do przygotowania pysznej, swojskiej kiełbaski, potrzebne wam będą składniki z poniższej listy: Składniki: 1,5 kg mięsa z łopatki wieprzowej 400 g pręgi wołowej 400 g podgardla wieprzowego lub słoniny Około 6 metrów jelit wieprzowych 4 łyżeczki soli do peklowania 5 ząbków czosnku 1 łyżeczka soli morskiej Pół łyżeczki cząbru 2 łyżki pieprzu 2 łyżki majeranku 3 kulki jałowca Przygotowanie: Mięso z łopatki umyjcie, osuszcie i podzielcie na ładniejsze części i te nieco gorsze. Najlepsze mięso pokrójcie w kawałki i zmielcie w maszynce. Następnie zmielcie poprzerastane mięso i na końcu gorsze kawałki. Wszystkie części mielcie osobno i jeszcze nie mieszajcie ich po zmieleniu. Wołowinę zmielcie, a podgardle pokrójcie w kostkę. Oba rodzaje mięsa osobno posólcie solą do peklowania i wyróbcie. Dolejcie...

Przepis na maczankę krakowską z karkówki
Adobe Stock
Newsy
Uzależniająca maczanka krakowska z karkówki. Smakuje obłędnie z kajzerką
By zjeść przepyszną maczankę po krakowsku nie musicie od razu jechać do miasta królów. To niesamowicie banalne oraz smaczne danie z powodzeniem przygotujecie w domowym zaciszu.

Przed laty maczanka po krakowsku stanowiła ulubione danie tamtejszych dorożkarzy. Uważana za prababkę hamburgera, dziś uchodzi za tradycyjny, lokalny fast-food. W końcu na południu Polski nie brakuje budek, które ją serwują.  Jeśli mieszkacie w innej części kraju i nigdy nie mieliście okazji próbować krakowskiego przysmaku, nic straconego. Z łatwością przygotujecie go we własnej kuchni. Gwarantujemy, że będzie smakować dokładnie tak, jak na Wawelu. Maczanka krakowska najlepiej smakuje z bułką i ogórkiem Marynowana przez wiele godzin, a następnie upieczona w aromatycznym sosie karkówka wieprzowa to przysmak, któremu mało kto jest w stanie się oprzeć. Serwowana w towarzystwie namoczonej bułki i kiszonego ogórka stanowi pożywny obiad, który z powodzeniem można zabrać do szkoły czy pracy lub skonsumować w domowym zaciszu. Przepis na maczankę krakowską Będziecie potrzebować: 2 kilogramów karkówki wieprzowej 300 gramów pieczarek 250 ml czerwonego, wytrawnego wina 3 ząbków czosnku 2 cebul Kilku kajzerek Oleju do smażenia Przypraw: soli, pieprzu, słodkiej papryki, kminku, ziaren jałowca Przygotowanie: Mięso opłuczcie pod bieżącą wodą i osuszcie przy pomocy ręcznika papierowego. Czosnek obierzcie, przeciśnijcie przez praskę, a następnie dokładnie natrzyjcie nim mięso. W moździerzu umieśćcie ziarna kminku oraz jałowca i rozdrobnijcie. Tak przygotowanymi przyprawami oprószcie karkówkę. Doprawcie ją również solą oraz pieprzem. Zamarynowane mięso przełóżcie do dowolnego, zamykanego naczynia (na przykład plastikowego pojemnika) i wstawcie do lodówki na całą noc. Następnego dnia na patelni rozgrzejcie olej i obsmażcie na nim karkówkę. Tak przygotowane mięso przełóżcie do...