Kiedyś zapach świeżo pieczonego chleba był w polskich domach czymś naturalnym. Na wsiach budowano specjalne piece chlebowe, w których gospodynie szykowały prawdziwe cuda.

Dzisiaj po dawnym zwyczaju już niemal nie ma śladu. Nawet na prowincji ludzie przerzucili się na chleb z piekarni. Pieczenie bułek także odeszło do lamusa.

W ostatnim czasie powraca na szczęście moda na własne, naturalne wypieki. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Mamy dość sztucznych wypieków z dodatkiem spulchniaczy, polepszaczy i innych „wynalazków”.

Tęsknota za dawnym smakiem ciągnie wiele pań domu w stronę własnych wypieków. Jeżeli boicie się jeszcze wypieku własnego chleba, zacznijcie od aromatycznych bułeczek.

Zobacz także:

Na początku dużym kłopotem może wydawać się przyrządzenie zakwasu. Dlatego też na pierwszy ogień można skorzystać z łatwiejszego przepisu, w którym użyjemy do naszych bułeczek po prostu drożdży.

Nasze bułeczki świetnie smakują zarówno na słodko – z dżemem, kremem czekoladowym. Można jeść je także na słono. Na przykład z masłem i z czosnkiem.

Taka kombinacja świetnie będzie pasowała do choćby w połączeniu z barszczem czerwonym – w ten sposób drożdżowe wypieki jada się m.in. we wschodniej Europie.

Przepis na pyszne i chrupiące domowe bułeczki (ok. 12 sztuk)

Składniki:

  • 80 dag mąki pszennej
  • 2 szklanki ciepłej wody
  • 20 g świeżych drożdży (ok. 1/5 paczki)
  • 2 łyżki oliwy
  • Łyżeczka cukru
  • 2 łyżeczki soli
  • Kminek

Przygotowanie:

  1. Zacznijmy od przygotowania zaczynu. W tym przepisie nie będziemy rozrabiać drożdży z cukrem, a wymieszamy je z ok. 20 dag mąki, cukrem, odrobiną wody.
  2. Tak wymieszany zaczyn zostawiamy do wyrośnięcia na ok. 20 min. Powinien podwoić swoją objętość.
  3. Następnie dodajemy do zaczynu pozostałe składniki wraz z odrobiną kminku (jeżeli będziemy jedli nasze bułeczki na wytrawny sposób).
  4. Wyrabiamy elastyczne, nie za twarde ciasto. Zostawiamy przykryte szmatką w naczyniu i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę.
  5. Z wyrośniętego ciasta formujemy okrągłe bułeczki o nieco mniejszej wielkości niż właściwe, gotowe bułki – wyrosną podczas pieczenia.
  6. Smarujemy bułki mlekiem i posypujemy kminkiem. Zostawiamy na kilkanaście minut do wyrośnięcia.
  7. Pieczemy ok. 20-30 min w temp. 180 st. C.