Przygotowywanie własnego nabiału ma dwie zalety. Po pierwsze dokładnie wiecie, co zostało dodane do produktu, a po drugie z wielką satysfakcją możecie otworzyć lodówkę i zaprezentować rodzinie i przyjaciołom własnoręcznie zrobiony przysmak.

Podziw będzie tym większy, że panuje powszechne przekonanie, iż przygotowywanie własnego nabiału jest trudne i czasochłonne. Ten ser żółty zrobicie jednak w pół godziny. Odstawcie go potem do lodówki na kolejne 30 minut, a najlepiej na całą noc.

Jakich grzybów użyć do domowego sera?

W sezonie grzybowym oczywiście dodawajcie leśne grzyby. Mają znacznie więcej aromatu niż zwykłe pieczarki czy boczniaki. Najlepsze będą te najszlachetniejsze, czyli borowiki i podgrzybki Do sera poza sezonem grzybowym proponujemy używać grzybów ususzonych jesienią.

Jak przygotować domowy żółty ser?

Składniki:

  • 1 litr mleka,
  • 1kg twarogu,
  • 250g ulubionych grzybów.

a także

Zobacz także:

  • 50g masła,
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
  • 1/3 łyżeczki gałki muszkatołowej,
  • 1 łyżka oleju, 
  • szczypta soli. 

Przygotowanie:

  1. Przygotowujemy grzyby: oczyszczamy, kroimy na drobne kawałki i przesmażamy na gorącej patelni, na łyżce oleju. Początkowo nie mieszamy, a po 3-4 minutach obracamy na drugą stronę, podsmażamy i znowu obracamy. Pod koniec smażenia solimy, posypujemy gałką i jeszcze chwilę smażymy.
  2. Do garnka wlewamy mleko i dokładamy rozdrobniony w palcach twaróg. Podgrzewamy na dużym ogniu, cały czas mieszając i pilnując, aby mleko nie zawrzało i nie wykipiało. Jak tylko wytrąci się serwatka, zdejmujemy z ognia.
  3. Na drobne sitko nakładamy gazę i przecedzamy mleczną miksturę, odprowadzając nadmiar wody, a sam ser z powrotem wkładamy do garnka, solimy, dodajemy proszek do pieczenia i mieszamy masę, która na tym etapie powinna być zbrylona, po czym dodajemy roztopione masło. Mieszamy ponownie, do połączenia składników.
  4. Serową mieszankę miksujemy, aż uzyska jednolitą, gładką konsystencję. Możemy to zrobić ręcznym blenderem, zostawiając masę w garnku lub przełożyć do innego robota kuchennego czy blendera kielichowego.
  5. Przygotowujemy kąpiel wodną: naczynie z masą umieszczamy w większym garnku z gotująca się wodą. Gdy masa zacznie się roztapiać, dodajemy przygotowane wcześniej grzyby i całość mieszamy.
  6. Przekładamy ser do brytfanki, najlepsza będzie keksówka, i pozostawiamy do ostygnięcia, a następnie przekładamy na minimum 30 minut do lodówki. Po pół godziny masa stanie się na tyle sprężysta, że będzie ją można kroić na plastry. Najlepiej jednak przygotować przysmak wieczorem i wstawić do lodówki na całą noc.

Przygotowany własnoręcznie ser żółty z grzybami podawajcie na kanapkach, na świeżej kajzerce z masłem będzie niesamowity, lub serwujcie jako przekąskę. Pokrójcie wówczas na grubsze plastry lub kawałki i wystawcie na desce z winogronami i orzechami.

Źródło: wprost.pl