Przepis na syrop z pędów sosny najlepszy na kaszel. Taki sam robiła babcia
Gotujmy.pl
Newsy

Przepis na syrop z pędów sosny najlepszy na kaszel. Taki sam robiła babcia

Syrop z pędów sosny to naturalny specyfik na kaszel i bóle gardła – być może pamiętacie jak przyrządzała go wasza babcia. Nie jest to trudne zadanie, dlatego dopóki na sosnach wciąż są cenne pędy, nie wahajcie się zrobić go samemu.
Hubert Rój
kwiecień 25, 2021

Ze względu na swoje zdrowotne działanie, syrop sosnowy często polecany jest przez lekarzy osobom cierpiącym na silny kaszel. Mało kto jednak wie, że można przygotować syrop z pędów sosny we własnym zakresie.

Jeśli marzy się wam wzbogacenie domowej apteczki takim naturalnym specyfikiem, koniecznie szybko przystąpcie do działania. Pędy sosny powinno zbierać się bowiem późną wiosną, między kwietniem a majem.

Jakie pędy wybierać? Do sporządzenia syropu nadadzą się jasnozielone przerosty. Wybierajcie nie za długie pędy, gdyż te starsze będą zawierały mniej zdrowotnego soku. Zbierając lepkie pędy, pamiętajcie o tym, by nie „ogołocić” z nich całego drzewa – można je w ten sposób uszkodzić.

Zobacz także

Magda Gessler odpowiada na pytania

Przepis na syrop z pędów sosny

Składniki:

 • Ok. 1 l młodych pędów sosny
 • Cukier
 • Woda

Przygotowanie:

 1. Pędy sosny umyjcie delikatnie przy użyciu bieżącej wody.
 2. By pędu sosny puściły sok, pokrójcie je na mniejsze kawałki o wielkości ok. 1 cm. Pędy puszczą sok także w wyniku ugniatania.
 3. Przygotujcie czyste i wyparzone słoiki i układajcie w nich na zmianę pędy i cukier. Warstwy pędów powinny sięgać ok. 3 cm – przysypujcie je za każdym razem 4 łyżeczkami cukru.
 4. Kiedy słoiczek będzie już napełniony, dodajcie do niego odrobinę wody.
 5. Zakręćcie słoik i odstawcie na ok. 1 tydzień w ciepłe, nasłonecznione miejsce – najlepiej na parapet.
 6. Po ok. 1 tygodniu zlejcie powstały syrop do jednego słoiczka lub innego naczynia.
 7. Tak przygotowany syrop powinno się przechowywać w suchym i ciemnym miejscu.
 8. W razie pojawienia się kaszlu podawajcie ok. 1 łyżeczkę syropu do wypicia.

Jeżeli szukacie dodatkowych domowych sposób na kaszel i przeziębienie, koniecznie wypróbujcie ten przepis na syrop miodowo-cytrusowy.

Czytaj także:

Komentarze