Kotlet devolay wbrew pozorom nie przywędrował do Polski z Francji. Francuskie pochodzenie nazwy to tylko złudzenie – zresztą pierwotna nazwa tego dania ma nieco inną formę zapisu: de volaille. Jako że język francuski sprawia nam nieco problemów, przyjęła się angielska, łatwiejsza forma zapisu.

Skąd się wziął kotlet devolay?

Żeby było jeszcze ciekawiej – kotlety devolay nie mają nic wspólnego ani z Francją, ani z Anglią.
Panierowane i zwinięte w rulon piersi kurczaka z nadzieniem swoje korzenie mają w Imperium Rosyjskim! Nie bez przyczyny jego międzynarodowa nazwa to po prostu kotlet po kijowsku.

Przyznacie sami, że z taką nazwą nasze drobiowe danie jakoś traci na elegancji i szyku. Skąd wzięła się  nazwa „de volaille”? Zwrot ten oznacza po francusku ni mniej, ni więcej jak po prostu… „z drobiu”.
Podobno w ten sposób kucharze z Rosji i Ukrainy starali się jak najlepiej zareklamować swoje kotlety zwolennikom francuskiego gotowania.

Kotlety po kijowsku nie cieszą się szczególnym poważaniem wśród Francuzów i w całej zachodniej Europie. Są za to jednym z ulubionych dań w krajach, które niegdyś należały do sowieckiej strefy wpływów. Czy to dobrze, czy źle – tego nie oceniamy. Ważne, że popularne „devolaye” wciąż nam smakują.

Zobacz także:

Teraz czas na przepis na kotlety devolay inspirowany recepturą Magdy Gessler z programu „Kuchenne rewolucje”. Z przepisu wyjdą nam 4 kotlety.

Przepis na devolay Magdy Gessler

Składniki:

  • 2 piersi z kurczaka
  • 40 g masła (ok. ¼ kostki)
  • Bułka tarta
  • Mąka pszenna
  • Jajko
  • Sól i pieprz
  • Olej rzepakowy do smażenia

Przygotowanie:

  1. Piersi z kurczaka dzielimy na pół i rozbijamy dość cienko, podobnie jak na schabowe.
  2. Doprawiamy mięso pieprzem i solą.
  3. Na każdym kotlecie układamy pokrojone w słupki masło i zawijamy w formę roladek (niektórzy formują z masła podłużne wałki, które potem chłodzą w lodówce – jest to jednak zbyteczne. Masło i tak rozpuści się wewnątrz naszych kotletów)
  4. Jeżeli chcemy, dodajmy do środka nieco ulubionych ziół – będzie to jednak odstępstwo od podstawowego przepisu na kotlety de volaille, które zawierają w sobie jedynie masło)
  5. Przygotowujemy na trzech talerzach panierkę – mąkę, roztrzepane jajko i bułkę tartą.
  6. Obtaczamy roladki w powyższej kolejności i smażymy na głębokim tłuszczu.
  7. Podajemy np. z frytkami lub tłuczonymi ziemniakami i surówką.