Święta to taki czas w roku, gdy łatwo o przejedzenie. Na szczęście z pomocą przychodzi pewien bardzo prosty napar. Zrobicie go za grosze.

Nieprzyjemne skutki przejedzenia

O ile jedzenie jest bardzo przyjemne, skutki przejedzenia już niekoniecznie. Po spożyciu zbyt dużej ilości potraw nie tylko czujemy się ospali i ociężali, ale też może nam doskwierać ból brzucha, mdłości oraz wzdęcia. Jak sobie z tym poradzić? Napijcie się naparu z kopru włoskiego. W mig przyniesie on ulgę waszemu żołądkowi.

Właściwości zdrowotne naparu z kopru włoskiego

Koper włoski (Foeniculum vulgare) to aromatyczna roślina pochodząca z regionu śródziemnomorskiego, która ma wiele zastosowań kulinarnych i leczniczych. Pomaga przy niestrawności, wzdęciach, zaparciach, kolkach, biegunkach, zaburzeniach oddychania i zaburzeniach miesiączkowania.

Jedna filiżanka bulwy kopru włoskiego zawiera prawie 20 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę C, co czyni go bogatym źródłem tej dobroczynnej witaminy w naszej diecie.

Zobacz także:

Jeśli dokucza wam poświąteczne przejedzenie, koper włoski pomoże wam szybciej strawić pokarm, a także załagodzi wzdęcia, zmniejszy zgagę, zaparcia oraz ból brzucha. Niektóre składniki olejku eterycznego z kopru włoskiego pobudzają wydzielanie soków trawiennych i żołądkowych, a także zmniejszają stany zapalne żołądka i jelit oraz ułatwiają wchłanianie składników odżywczych z pożywienia.

Co więcej, koper włoski może wyeliminować zaparcia i chronić organizm przed wieloma problemami jelitowymi. Ma również właściwości przeciwkwasowe i jest szeroko stosowany w preparatach zobojętniających kwas. Koper włoski pomaga też w utrzymaniu prawidłowego ruchu perystaltycznego jelit, wspomagając tym samym wydalanie oraz ma działanie wiatropędne.

Jak zrobić napar z kopru włoskiego?

Weźcie 1 litr zimnej wody i zalejcie nią łyżeczkę zielonych ziaren kopru włoskiego, a następnie przelejcie to do garnka i gotujcie aż do momentu wrzenia. Tak otrzymany napar odstawcie na ok. 3 minuty, odcedźcie i pijcie. Na zdrowie!

Źródło: organicfacts.net, recepta.pl, radiozet.pl