Czyszczenie czajnika z kamienia jest niezwykle ważne. Chodzi tu nie tylko o względy estetyczne, ale również o te czysto ekonomiczne. Jak błyskawicznie pozbyć się z czajnika kamienia? Wykorzystajcie ten prosty sposób. Nie zapomnijcie tylko o 1 ważnym kroku.

Czym jest kamień z czajnika?

Zauważyliście w swoim czajniku kamień? Kamień to nierozpuszczalne osady wapnia i magnezu, które pozostają po odparowaniu twardej wody. Chociaż nie ma sposobu, aby całkowicie powstrzymać odkładanie się kamienia, istnieją kroki, które możecie podjąć, aby spowolnić jego tworzenie się. Jednym z nich jest regularne czyszczenie czajnika.

Popularny błąd przy czyszczeniu czajnika z kamienia

Czy wiecie jak prawidłowo wyczyścić czajnik z kamienia? Możecie użyć w tym celu kwasku cytrynowego lub octu. Tak oto należy postępować w przypadku właśnie octu:

  1. Nalejcie do czajnika wodę i ocet w równych proporcjach.
  2. Następnie zagotujcie roztwór i zostawcie go na kilkadziesiąt minut do wystudzenia.
  3. Wylejcie zawartość czajnika do zlewu.

Czy wiecie, co powinniście robić w kolejnym kroku? Wiele osób go pomija i to błąd. Na sam koniec należy wlać do czajnika porcję nowej wody, a następnie jeszcze raz ją zagotować, odstawić do wystygnięcia i wylać taką wodę. Jeśli tego nie zrobimy, nasza kawa lub herbata, może mieć dziwny i nieprzyjemny posmak.

Zobacz także:

Jak jeszcze można usunąć kamień z czajnika?

  • Cytryna. Wyciśnijcie cytrynę do 1,5 szklanki (350 ml) wody i wymieszajcie. Wlejcie tę mieszankę do czajnika i zagotujcie. Wyłączcie czajnik i pozostawcie roztwór na godzinę. Wylejcie mieszankę cytrynową i wypłuczcie czajnik, gdy ostygnie. Powtórzcie ten zabieg, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.
  • Soda oczyszczona. Napełnijcie czajnik ¾ wodą i dodajcie czubatą łyżkę sody oczyszczonej. Zagotujcie czajnik. Pozostawcie go na godzinę i wylejcie wodę, po czym dokładnie go spłuczcie.  Na koniec zagotujcie samą wodę i także ją wylejcie.

Jak często należy czyścić czajnik?

Odkamienianie czajnika powinniście wykonywać przynajmniej raz w miesiącu, zwłaszcza, jeśli macie bardzo twardą wodę w domu. Podczas czyszczenia czajnika nie zapominajcie też o jego zewnętrznej części, która także wymaga regularnego czyszczenia. 

Źródło: msn.com.pl