Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki dobrej kawy. Napój ten nie tylko wspaniale smakuje, ale też ma działanie pobudzające i daje nam energię na to, żeby dobrze rozpocząć dzień. Pijąc kawę pamiętajcie jednak, by nie łączyć jej z niektórymi lekami. Jednym z nich jest aspiryna.

Co to jest aspiryna?

Aspiryna jest lekiem dostępnym bez recepty, który zwykle jest stosowany w przypadku bólu mięśni lub zapalenia stawów. Zmniejsza również obrzęk i obniża temperaturę, gdy dokucza nam gorączka. Oprócz działania przeciwzapalnego, lek ten jest również stosowany w małych dawkach jako środek rozrzedzający krew.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) to klasa leków, które obejmują aspirynę, a także ibuprofen i naproksen. Podobnie jak w przypadku innych tego typu leków, aspiryna działa najlepiej, gdy przyjmuje się ją z jedzeniem, np. podczas śniadania. Ale czy bezpiecznie jest przyjmować aspirynę do porannej kawy?

Czy można łączyć kofeinę i aspirynę?

Kawa zawiera tłuszcze, których nie należy łączyć z lekami przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi. Dlaczego? Ponieważ tłuszcze te mogą zwiększać stężenie leku we krwi, co może doprowadzić do różnych działań niepożądanych. To dlatego przyjmując leki, zawsze należy dokładnie zapoznać się z ulotką lub skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także:

Picie kawy i przyjmowanie aspiryny na pusty żołądek, może również zwiększyć podatność na krwawienie. Aspiryna sprawia, że płytki krwi nie przywierają tak dobrze, co może pomóc w zapobieganiu tworzeniu się zakrzepów krwi w naczyniach. Chociaż jest to dobre dla rozrzedzenia krwi i zmniejszenia ryzyka zawału serca, może również zwiększyć ryzyko krwawienia.

Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że zarówno w aspirynie, jak i w kawie, znajdują się salicylany. Salicylany występują naturalnie w wielu roślinach i są stosowane od tysięcy lat jako lek na ból i gorączkę. Ponieważ oba te produkty zawierają salicylany, gdy je ze sobą połączymy, możliwe jest, że spożyjemy ich więcej, niż nasz organizm może znieść – zwłaszcza, jeśli jesteśmy wrażliwi na salicylany. To dlatego najlepiej jest popijać aspirynę wodą.

Kolejnym powodem, dla którego lepiej jest nie łączyć aspiryny i kawy jest to, że kawa zawiera garbniki, substancję chemiczną należącą do grupy związków zwanych polifenolami. To one odpowiadają za gorzki smak herbat, kakao i kawy. Garbniki mogą wpływać na wchłanianie leków. Innymi słowy, kawa może zaburzać skuteczność działania aspiryny.

Źródło: o2.pl, ssinglecare.com