Nazwa tych krokietów po francusku - crocchè - jest bardzo skomplikowana i trudna do wymówienia. Zmierzy się z nią tylko ten, kto potrafi wymówić francuskie „r”. Jednak przygotowanie ich jest banalnie proste. Danie składa się tylko z kilku składników.

Jak przygotować i jak jeść krokiety ziemniaczane?

Przed przygotowaniem krokietów, kucharz zwraca uwagę na jedną bardzo ważna rzecz. Ziemniaki, z których będą robione, muszą być suche. Dlatego poleca, żeby nie gotować ich, tylko upiec. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, żeby wybrać odmianę zawierającą dużą ilość skrobi, najlepiej jeśli to będą ziemniaki przeznaczone na frytki.

Jeśli wolicie wykorzystać ugotowane ziemniaki, musicie je porządnie odparować. W takim przypadku warto po odlaniu ustawić jeszcze na chwile na małym ogniu pilnując, żeby nie przywarły do dna garnka i nie przypaliły się.

Krokiety można jeść bez dodatków, chrupiąc jak zwykłe frytki. Można je jednak takie podawać jako składnik drugich dań, obok mięsa i surówki. Danie będzie także smakowało, jeśli podacie je z samymi sosami np. pieczarkowym, serowym czy z grzybów leśnych.

Zobacz także:

Przepis na krokiety ziemniaczane Pascala Brodnickiego

Składniki:

  • 600 g upieczonych ziemniaków
  • 4 jajka
  • 100 g masła
  • Olej to smażenia
  • Mąka do obtoczenia
  • Bułka tarta do obtoczenia
  • Natka pietruszki
  • Sól i pieprz
  • Rękaw cukierniczy
  • Folia spożywcza

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki obierzcie i upieczcie w piekarniku rozgrzanym do 170-180 st. Celsjusza. Powinny piec się 50 minut do godziny. Po wyjęciu z pieca przełóżcie do garnka, utłuczcie i postawcie na małym ogniu, żeby dodatkowo usunąć z nich resztki wody. Pod koniec suszenia ziemniaków dodajcie masło i dalej trzymajcie na ogniu mieszając, aż masło dokładnie połączy się z ziemniakami.
  2. Oddzielcie żółtka od białek używając dwóch misek. Do żółtek dodajcie sól i pieprz, a następnie dołóżcie je do ziemniaków i dokładnie wymieszajcie.
  3. Do rękawa cukierniczego włóżcie masę ziemniaczaną. Zakręćcie rękaw i obetnijcie nożyczkami końcówkę rękawa na takiej grubości, jaką grubość krokietów chcecie uzyskać.
  4. Talerz lub deskę owińcie folią spożywczą i wyciskajcie na nią długie wałki. Schłodźcie wałki krokietów przez 10 minut w zamrażalniku.
  5. Przygotujcie miski ze składnikami panierki. Białko z dodatkiem soli i pieprzu, mąkę oraz bułkę tartą. Krójcie wałki na pojedyncze krokiety o długości około 3-5 cm i każdy dodatkowo formujcie rękami, żeby miały takie sam kształt.
  6. Uformowane krokiety obtoczcie w mące, białku i na koniec w bułce tartej. Wykładajcie na patelnię z mocno rozgrzanym olejem i smażcie w głębokim tłuszczu przez 3-5 minut do momentu, aż nabiorą złotego koloru. Usmażone krokiety wykładajcie na talerz z ręcznikiem papierowym, żeby usunąć resztę tłuszczu.
  7. Na gorący jeszcze olej wrzućcie łodyżki natki z listkami i przesmażcie do momentu, gdy tłuszcz przestanie pryskać i syczeć. Chipsy z natki także wyłóżcie na ręcznik papierowy.
  8. Przełóżcie krokiety na talerz i ozdóbcie chipsami z natki.

Źródło: Youtube/Pascal Brodnicki