Gospodynie, które radziły sobie w czasach niedoboru, zasługują na medal! W PRLu, gdy brakowało na półkach dosłownie wszystkiego, trzeba było nie lada kreatywności i inwencji twórczej, by umieć stworzyć coś z niczego. W niejednym domu leżały książki kucharskie z przedwojennymi przepisami, ale cóż z tego, skoro niektóre składniki były bardzo trudne do zdobycia albo w ogóle niedostępne? Co zmyślniejsza gospodyni musiała sama wymyślić potrawy i desery, które można było przygotować z tego, co dało się kupić w sklepie. Tak powstał pomysł na krem sułtański – fantastyczny deser składający się z zaledwie kilku składników! Podstawą była tłusta śmietanka, cukier i kakao. Ubita za pomocą miksera śmietana w połączeniu z kakao dawała pyszny, czekoladowy krem. Dodatki były kwestią gustu, choć najpopularniejsze były rodzynki i oczywiście biszkopty na spodzie. Przygotujcie własny krem sułtański z tego przepisu!

Przepis na krem sułtański jak za dawnych lat

Do zrobienia tego smacznego deseru potrzebne wam będą poniższe składniki:

  • 400 ml śmietanki 30% (2 opakowania po 200 ml)
  • 8 biszkoptów
  • 30 g cukru pudru
  • 30 g kakao
  • Garść rodzynek
  • 2 łyżki wiśni z kompotu

Przygotowanie

  1. Zimną śmietankę wlejcie do dużej miski i wsypcie 2 kopiaste łyżki cukru pudru.
  2. Za pomocą miksera ubijajcie śmietankę na najwyższych obrotach. Cierpliwości – śmietanka zacznie gęstnieć po kilku minutach porządnego ubijania.
  3. Kiedy będzie już miała prawidłową konsystencję bitej śmietany, podzielcie ją na dwie części. Do drugiej miski przełóżcie śmietankę, wsypcie dwie łyżki kakao i zmiksujcie tak, by składniki się połączyły.
  4. Następnie do każdego pucharka włóżcie po dwa biszkopty, a na to wiśnie z kompotu. Jako kolejną warstwę ułóżcie masę z kakao i delikatnie wyrównajcie łyżką. Posypcie rodzynkami i na sam koniec połóżcie solidną porcję śmietanki (1 dużą łyżkę).

I gotowe! Tak zrobionym deserem na pewno oczarujecie swoich gości. Palce lizać!

Źródło: gotujmy.pl

Zobacz także: