Liście laurowe to zioło, które ma liczne właściwości lecznicze. Od wpływu na układ trawienny, po walkę z cholesterolem i infekcjami dróg oddechowych. Leczyć możecie się w domu. Jak? O tym za chwilę.

Najbardziej podstawowym zastosowaniem liście laurowych jest dodawanie ich do zup. Właśnie one pozwalają wydobyć z gotowanych warzyw odpowiedni aromat. Liść laurowy to także doskonała przyprawa wzbogacająca smak domowych wędlin, pieczonych mięs i kiełbas.

Właściwości liści laurowych

Nieraz nazywa się je także liśćmi bobkowymi lub bobkowym zielem. Zawarte w liściach olejki eteryczne mają działanie bakteriobójcze. Wykazują także zdolność do usuwania złego cholesterolu, chroniąc układ sercowo-naczyniowy. Jeżeli macie problemy w tym obszarze, pamiętajcie o liściach laurowych.

Liście będą doskonałym pomocnikiem przy gojeniu się ran. Mogą ponadto wesprzeć leczenie chorych stawów i bólów reumatycznych. Jeśli lubicie popijać cały dzień gorące napary, polecamy zalanie ich wrzącą wodą i gotowanie przez kilka minut. Odcedzony napój można popijać przez cały dzień.

Zobacz także:

Napar z liści laurowych ma również właściwości pielęgnacyjne - doskonale tonizuje skórę i łagodzi stany zapalne. Poza tym, dzięki właściwościom bakterio- i grzybobójczym, może pomóc osobom zmagającym się z łupieżem i trądzikiem. Liście laurowe naprawdę działają na skórę.

Przyprawa występuje naturalnie na południu Europy, w północnej Afryce i na zachodzie Azji. Obecnie liście laurowe znajdują zastosowanie głównie w kuchni. Co ciekawe, dawniej liść laurowy miał także inne zastosowanie - w czasach starożytnych tworzono z niego wieńce, które zdobiły głowy ważnych osób.

Napój z liści laurowych ma silne działanie oczyszczające

Nie mogą go pić kobiety ciężarne i osoby w podeszłym wieku. Jeśli jesteście w fazie oczyszczania liśćmi bobkowymi, zrezygnujcie z ciężkostrawnych posiłków, cukrów i nabiału. Oczyszczanie można przeprowadzić w domu i trwa zaledwie trzy dni. Pamiętajcie o umiejętnym dawkowaniu napoju.

W sklepach ze zdrowymi produktami kupić można olej laurowy. Takim olejem można nasmarować bolące stawy czy opuchnięte ścięgna. Liście laurowe mogą również wspomóc leczenie chorób dróg oddechowych, takich jak kaszel czy zapalenie oskrzeli. Wybieracie jednak napar na oczyszczenie? Oto potrzebne produkty.

Przepis na napar z liści laurowych

Składniki:

  • 5 g liści laurowych

  • 300 ml wrzątku

Sposób przygotowania:

  1. Pokruszcie drobno 5 g liści laurowych, wrzućcie je do 300 ml wrzątku i gotujcie na małym ogniu przez 5 min.

  2. Następnie przelejcie wywar do termosu i odstawcie na 5 godzin.

  3. Po tym czasie odcedźcie wywar i przelejcie do buteleczki, najlepiej szklanej.

  4. Pijcie 1/4 łyżeczki napoju co 20 minut przez 12 godzin.

  5. Kuracja trwa przez 3 dni, każdego dnia przygotujcie świeży napar.

  6. Pamiętajcie, w trakcie kuracji najlepiej nie spożywać produktów białkowych.

Źródło: wp.pl