Trudno sobie wyobrazić sprzątanie domu bez odkurzacza. To urządzenie posiada praktycznie każdy z nas. Niestety, bez odpowiedniej konserwacji, odkurzacze mogą zmienić się w śmierdzące maszyny, którymi trudno będzie odkurzać nasz dom. Na szczęście, istnieje kilka prostych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu.

Dlaczego odkurzacz tak brzydko pachnie?

Czy wiecie, dlaczego wasz odkurzacz wydziela takie brzydkie zapachy? Istnieje co najmniej kilka przyczyn.

  • Gnijące jedzenie. Odkurzone cząsteczki jedzenia i napoje gniją w środku odkurzacza, powodując, że odkurzacz wydziela nieprzyjemne zapachy.
  • Pleśń. Innym powodem może być gromadząca się w nim pleśń. Pleśń namnaża się w próżni, zwłaszcza gdy używamy odkurzacza do czyszczenia mokrego dywanu lub innej wilgotnej powierzchni.
  • Sierść zwierząt. Macie w domu zwierzaki? Sierść i łupież zwierząt, które trafiają do odkurzacza, mogą powodować wydzielanie przez odkurzacz zapachu stęchlizny. Smród jest jeszcze gorszy, jeśli sierść zwierzęcia miała ślady moczu.

Co zrobić, gdy odkurzacz śmierdzi?

Jeżeli chcecie zapobiec brzydkiemu zapachowi dobiegającemu z odkurzacza, powinniście utrzymywać go w czystości, regularnie wymieniać worki oraz czyścić filtry, pojemniki i nasadki. 

Kiedy już to zrobicie, możecie wyeliminować brzydki zapach używając:

Zobacz także:

  • Sody oczyszczonej. Soda oczyszczona znana jest ze swoich właściwości czyszczących i pochłaniających zapachy. Posypcie nią dywan na pół godziny przed odkurzaniem. Pochłonie zapachy, a także zneutralizuje wszelkie zapachy wewnątrz odkurzacza.
  • Cynamonu. Podobnie jak soda oczyszczona, cynamon świetnie pochłania zapachy. Poza tym, przyprawa ta sprawia, że dom przyjemnie pachnie. Wsypcie trochę cynamonu do pojemnika na kurz lub worka na zanieczyszczenia w odkurzaczu. Możecie także posypać cynamonem dywan przed odkurzaniem.
  • Oprócz cynamonu możecie też wykorzystać skórkę z cytryny lub pomarańczy, aby zneutralizować i zapobiec okropnemu zapachowi odkurzacza.
  • Kawy mielonej. Do usuwania brzydkiego zapachu z odkurzacza, możecie również użyć kawy mielonej. Wystarczy wciągnąć ją odkurzaczem, a podczas sprzątania, przyjemny zapach kawy rozniesie się po całym domu.
  • Olejków eterycznych. Olejki eteryczne nie tylko neutralizują nieprzyjemny zapach, ale także pozostawiają przyjemny zapach. Do wyboru macie mnóstwo zapachów, od lawendy, trawy cytrynowej po tymianek. Wlejcie kilka kropel do worka odkurzacza, a w mig poczujecie różnicę. 

Źródło: mamadu.pl