kostka rosolowa
Adobe Stock
Newsy

Nie możecie obyć się bez kostek rosołowych albo vegety? Oto najzdrowsze produkty bez glutaminianiu i polepszaczy smaku

Z łatwością możecie kupić je niemal w każdym sklepie. Na stałe zagościły na sklepowych półkach, tuż obok produktów z glutaminianem sodu.
Magda Borucińska
styczeń 19, 2021

Od wielu lat króluje trend powrotu do natury i unikania mocno przetworzonej żywności. Szukamy produktów pochodzących prosto od rolnika, bez sztucznych nawozów i nadmiaru szkodliwej chemii. Jesteśmy coraz lepiej wyedukowani, wiemy jak czytać składy i etykiety znajdujące się na jedzeniu. Wiele osób unika glutaminianu sody - czy słusznie?

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Jak działa glutaminian sodu?

To jeden z najczęściej stosowanych środków poprawiających smak jedzenia. Swoją popularność zyskał dzięki chińskim zupkom. Najczęściej kojarzony jest z wysoko przetworzonym jedzeniem i z małymi barami serwującymi mocno doprawione chińskie potrawy. Bardzo często dodaje się go również do żywności typu instant, przypraw czy kostek rosołowych.

Przez wiele lat postrzegany był jako niebezpieczny dla zdrowia i uzależniający, jednak badania naukowe nie potwierdzają tych teorii. Zarzucano mu, że powoduje nadwagę, bóle głowy i alergie skórne. W składzie może występować pod swoją nazwą, ale może być również oznaczony jako E621. Stosuje się go, aby podkreślić i wzmocnić słony smak wielu potraw.

Kostki rosołowe i jarzynki bez glutaminianu sodu

Obecnie z łatwością możecie znaleźć je w każdym supermarkecie. Obok klasycznych, tradycyjnych wersji, które kiedyś królowały w każdej kuchni, stoją produkty bez dodatku wzmacniaczy smaku, sztucznych barwników i konserwantów. Na każdej torebce czy butelce (tak, bo od niedawna możecie kupić popularną „jarzynkę” również w wersji płynnej) znajdziecie specjalne oznaczenia i  listę tego, czego nie ma w ich składzie.

Jakie marki produkują takie produkty? Oto tylko kilka najpopularniejszych marek:

  • Vegeta Natur marki Podravka
  • Knorr Bulionetka
  • Kucharek Smak Natury
  • Kostki rosołowe warzywne enerBio z Rossmanna

Produktów bez polepszaczy smaku warto również szukać w sklepach zielarskich. Często sprzedają one produkty lokalne, oparte wyłącznie na przyprawach i suszonych warzywach, takich jak ma sól, marchew, seler, pasternak, lubczyk, natka pietruszki, cebula, kurkuma czy czarny pieprz.

Komentarze