Sekret idealnego zakwasu buraczanego tkwi między innymi w naczyniu, w którym zostaje przygotowany. Bowiem powinno być ono szklane lub kamionkowe oraz dokładnie umyte, a najlepiej wyparzone. Na tym jednak nie koniec trików, które sprawią, że twój zakwas buraczany na pewno wyjdzie.

Należy również pamiętać, że przyprawy oraz czosnek powinny się znaleźć na dnie naczynia, w którym będą kiszone buraki. To zapobiegnie ich wypływaniu i nada warzywom idealny smak. Ważne jest również, aby trzymać zakwas w dość ciepłym miejscu przez okres od 3 do nawet 10 dni. 

Co zrobić, by przyspieszyć proces zakwaszania buraków na zakwas?

Jeśli chcecie przyspieszyć kiszenie możesz wrzucić do słoika kawałek chleba lub dolać wody z ogórków kiszonych, bądź kapusty, to sprawi, że buraki szybciej dojdą i się ukiszą.

By wasz zakwas mógł przetrwać do świąt Bożego Narodzenia, nie zapomnijcie o przestrzeganiu tych wszystkich zasad z naciskiem na szczególną uwagę w wyparzaniu słoiczków i butelek szklanych już po ukiszeniu zakwasu. W ten sposób uda się wam go zachować w nienaruszonym stanie nawet przez 30 dni.

Zobacz także:

Przepis na zakwas z buraków

Składniki:

 • 50 dag buraków
 • 500 ml wody
 • 5 ząbków czosnku
 • Pół łyżki soli
 • Kromka chleba razowego żytniego
 • Przyprawy: sól, pieprz w ziarnach, ziele angielskie, liście laurowe

Przygotowanie

 1. W rondelku zagotujcie 500 ml wody z dodatkiem soli. Miksturę odstawcie na kilka minut do wystudzenia.
 2. Buraki dokładnie umyjcie i obierz, a następnie pokrójcie na półplasterki o grubości ok 1 cm.
 3. Ząbki czosnku obierzcie i zgniećcie nożem (nie krójcie, ani nie przeciskajcie przez praskę).
 4. Na dnie wyparzonego słoika umieśćcie kilka półplasterków buraka, 1 obrany i zgnieciony ząbek czosnku, 3 ziela angielskie, 2 liście laurowe i 2 ziarenka pieprzu i kawałek chleba (najlepiej w materiałowym woreczku). Całość przykryjcie resztą buraków tak, by wypełniły naczynie do wysokości 9/10 (czyli po prostu nie do pełna).
 5. Tak poukładane składniki zalejcie ciepłą solanką (wodą z solą), przykryjcie gazą lub inną tkaniną, przewiążcie gumką lub sznureczkiem i odstawcie do spiżarni na ok. 7 dni.
 6. Tak przygotowany zakwas z buraków przecedźcie i przelejcie do szklanych butelek, szczelnie zamknij i przechowuj w lodówce aż do momentu użycia go do przyrządzenia idealnego barszczu czerwonego. W lodówce może postać nawet do 30 dni.