Chyba nie ma wśród was osoby, która nie słyszałaby o siostrze Anastazji Pustelnik i jej pysznych przepisach. Są polecane chyba przez wszystkie gospodynie domowe, ponieważ podbiły niejedno podniebienie. Receptury siostry Anastazji na ciasta czy potrawy wytrawne są wymyślane prosto z serca i smakują jak u ukochanej babci. O ich popularności świadczy również fakt, że skromna siostra zakonna swoich książek o gotowaniu sprzedała już około 4 mln! Zagraniczne media porównywały ją m.in. do Nigeli Lawson. Jedno jest pewne: siostra Anastazja jest naszym polskim skarbem narodowym o czym pisaliśmy tutaj: link 

Na karnawał najlepsze faworki 

Okres karnawałowy, czyli czas największych balów i imprez, rozpoczął się 6 stycznia w święto Trzech Króli. Niestety, pandemia koronawirusa pokrzyżowała nasze plany i nie możemy wybrać się na zabawę. Karnawał to najlepszy czas na smażenie pączków oraz faworków, tradycyjnych kruchych ciastek. Dlatego proponujemy wam umilenie sobie tego czasu, przyrządzeniem przepysznych chruścików według przepisu siostry Anastazji. Naszym zdaniem jej receptura jest najlepsza, a słodkie faworki wychodzą wyjątkowo smakowite i delikatne. Jesteśmy pewni, że każdy z was będzie w kulinarnym niebie. 

Idealne faworki z przepisu siostry Anastazji

Przepis na faworki nie jest zbyt trudny, ale pamiętajcie, aby w napowietrzenie ciasta włożyć sporo siły, bo właśnie w tym tkwi sekret idealnie kruchych faworków. Po włożeniu do ust ciasteczka będą się rozpływać, a po rozgryzieniu kruszyć. Po prostu pycha. 

Składniki:

  • 6 żółtek
  • 400 g mąki pszennej
  • 12 łyżek śmietany
  • 2 łyżki spirytusu
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • tłuszcz do smażenia
  • cukier puder i cukier waniliowy do posypania

Sposób przygotowania:

  1. Mąkę wymieszajcie z żółtkami, proszkiem do pieczenia, szczyptą soli, śmietaną i spirytusem. 
  2. Następnie starannie wyróbcie ciasto i od czasu do czasu mocno „klepcie” je wałkiem, aby powstały pęcherzyki powietrza. 
  3. Przygotowane ciasto wałkujcie partiami. Starajcie się jak najmniej posypywać je mąką, bo może za bardzo wyschnąć. 
  4. Za pomocą radełka lub noża wytnijcie paski i formujcie z nich faworki. Każdy pasek natnijcie wzdłuż i przekładajcie koniec faworka przez nacięcie.
  5. Faworki wrzucajcie na rozgrzany tłuszcz i smażcie z obu stron na złoty kolor.  
  6. Po usmażeniu koniecznie wyjmijcie je na ręcznik papierowy, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.
  7. Na koniec usmażone faworki ułóżcie na talerzu i posypcie je przez sitko cukrem pudrem oraz cukrem waniliowym.

Smacznego! 

Zobacz także:

Jesteście miłośnikami kruchych faworków z cukrem pudrem czy wolicie pączki?