Strusie mięso jest dość słodkie, soczyste, zawiera w sobie pewną nutę dziczyzny. Oprócz tego jest też bardzo chude. W jego składzie jest jeszcze mniej tłuszczu niż w mięsie kurczaka. Szlachetne mięso strusie nie zawiera zwykle sterydów, hormonów czy antybiotyków. Na pierwszy rzut oka strusina przypominać może wołowinę. Ma czerwoną barwę na surowo, a po obróbce termicznej lekko brązowawą. Podobnie jak wysokiej jakości wołowina, także i mięso strusia jest bardzo kruche.

Mięso strusie: właściwości odżywcze

Mięso strusia zawiera dużo żelaza, znacznie więcej niż wołowina czy konina. Strusina jest więc dobrym wyborem dla osób cierpiących na anemię. Oprócz żelaza, w strusim mięsie znajduje się cała masa innych składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Są to m.in.:

  • Miedź
  • Potas
  • Witamina B2
  • Cynk

Ze względu na małą zawartość tłuszczu, strusina nie wymaga długiego gotowania – wystarczy krótka obróbka termiczna.

Ile kosztuje strusie mięso?

Niestety mamy dla was dwie złe wiadomości. Po pierwsze mięso strusia jest w Polsce dość trudno dostępne. W dużej mierze wiąże się to z liczbą ferm strusi w Polsce. W tej chwili jest ich tylko kilkadziesiąt.

Zobacz także:

Kolejną niedobrą nowiną dla potencjalnych smakoszy strusiego mięsa, jest to, że niestety taki delikates nie należy do najtańszych produktów mięsnych na rynku. Cena piersi strusia w internetowych sklepach firmowych strusich ferm sięga nawet ponad 100 zł.

Sporym wyzwaniem dla polskich hodowców strusi jest też sprzedaż mięsa strusiego drugiej i trzeciej kategorii, czyli np. podrobów. Pozostaje liczyć na upowszechnienie hodowli strusi w Polsce i w innych krajach, co będzie musiało przełożyć się na obniżenie cen mięsa.

Co można przygotować z mięsa ze strusia?

Mięso strusie ze względu na swój szlachetny charakter nadaje się do przyrządzenia wielu wykwintnych i pysznych dań, które nadadzą się do podania w trakcie wielkiej gali czy odświętnego obiadu. Oto kilka naszych propozycji:

  • Stek - stosunkowo łatwy i szybki do przyrządzenia, w sam raz do podania np. z pieczonymi ziemniakami
  • Gulasz - do przygotowania tego typu dania warto użyć także odrobiny czerwonego wina, które podkreśli wyjątkowy smak strusiny
  • Tatar - podobnie jak w przypadku wołowiny, także i czerwone mięso strusia nadaje się do drobnego pokrojenia i podania na surowo z ogórkami, cebulką i jajkiem
  • Sałatka - w tym przypadku warto postawić na równie ciekawe składniki, które dorównają w jakiś sposób mięsu strusiemu pod względem wykwintności. Dlatego też do sałatki ze strusiem w roli głównej warto dodać np. szparagi czy kalarepę.

Czytaj także: