Włoska pizza, makarony, czy nasze pierogi i właśnie one – prażuchy. Wszystkie te dania łączą dwie rzeczy – fantastyczny smak i to samo pochodzenie. Nie ulega wątpliwości, że proste, mączne dania wzięły swoją popularność z dawnej biedy mieszkańców wsi. To zjawisko typowe dla całego świata.

Jak kiedyś jadali polscy chłopi?

Nie inaczej było więc i u nas. Wspomnieliśmy już o pierogach. Podobną drogę z chłopskich chałup na salony przeszły kluski śląskie, kopytka i np. pyzy. Większość Polaków zapomniała już jednak o prażuchach. Słyszeliście od swoich mam i babć o takim specjale?

W niektórych rejonach Polski, to danie nosi czasami nieco inną nazwę. Na Lubelszczyźnie nazywa się je dla przykładu kulaszą. Inne obowiązujące gdzieniegdzie nazwy to m.in. fusier, prażocha, porka, pyrka, a nawet psiocha. Niech nie zmyli was jednak to niezbyt apetycznie brzmiące określenie.

Z czym podaje się prażuchy?

Jakkolwiek tej potrawy nie nazwiemy, jej smak zawsze będzie niezwykle ciekawy. Niezależnie od regionalnego wariantu. Docenicie go także w czasach dzisiejszego kulinarnego dobrobytu. Cały sekret prażuchów tkwi w dodaniu do gotujących się, obranych ziemniaków mąki. Zaparzoną mąkę później miesza się z utłuczonymi kartoflami i tak powstaje coś na kształt nietypowych klusków.

Zobacz także:

Prażuchy mogą stanowić osobne danie, na przykład z dodatkiem skwarków, podsmażonego boczku czy też cebuli. Nie od rzeczy będzie podanie prażuchów w towarzystwie kawałka jakiegoś mięsa lub gęstego, zawiesistego sosu. Wybór należy do was.

Przepis na prażuchy

Składniki:

  • 50 dag ziemniaków
  • Ok. łyżka mąki pszennej
  • 3 łyżeczki mąki ziemniaczanej.
  • Łyżka masła
  • 10 dag boczku
  • 1 cebula
  • Sól
  • Pieprz
  • Smalec lub olej

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki obierzcie i ugotujcie z dodatkiem soli.
  2. Pod koniec gotowania (ok. 15 min przed końcem) ziemniaki oprószcie mąką pszenną i mąką ziemniaczaną.
  3. Gdy ziemniaki będą już całkiem miękkie, ostrożnie wylejcie nadmiar wody z garnka z ziemniakami, tak by nie pozbyć się zaparzonej mąki.
  4. Utłuczcie ziemniaki na puree.
  5. Do masy ziemniaczano-mącznej dodajcie masło, sól i pieprz, i wymieszajcie na jednolitą masę.
  6. Nakładajcie gotowe prażuchy łyżką na talerz i podawajcie z podsmażoną na oleju lub tłuszczu cebulą i boczkiem.

Źródło: gotujmy.pl