Na początku stycznia w Kanadzie wdrożono specjalny program, który ma na celu zakaz sprzedaży alkoholu dla osób niezaszczepionych na COVID-19. O sprawie postanowił wypowiedzieć się profesor Andrzej Horban, przewodniczący Rady Medycznej przy premierze. Co sądzi o takim rozwiązaniu? Czy miałoby ono jakiś sens?

Czy zakaz sprzedaży alkoholu dla niezaszczepionych ma sens?

Czy w Polsce, podobnie jak w Kanadzie, będzie obowiązywał zakaz sprzedaży alkoholu dla osób niezaszczepionych? Zdaniem profesora Andrzeja Horbana, takie rozwiązanie mogłoby przynieść pewien efekt:

- Mogłoby to przynieść pewien efekt. Tylko że na Podlasiu znają sposoby, jak ominąć tego typu zakazy – wymijająco powiedział Horban, nie zajmując konkretnego stanowiska w tej sprawie.

Zakaz sprzedaży alkoholu dla niezaszczepionych w Kanadzie

Kanadyjska prowincja Quebec niedawno ogłosiła, że aby wejść do rządowych sklepów z marihuaną (zalegalizowaną w 2018 r.) i alkoholem, wymagane będzie posiadanie paszportu covidowego. Po ogłoszeniu takiej informacji, wręcz lawinowo wzrosły terminy na szczepienia przeciwko COVID-19. Minister zdrowia Quebecu, Christian Dubé, napisał na Twitterze, że pierwsze wizyty szczepienne wzrosły z 1500 dziennie do ponad 6000 w dniu, w którym ogłosił nowe ograniczenia:

- Chciałbym zwrócić się do osób niezaszczepionych. Jeśli nie chcecie się szczepić, zostańcie w domu – powiedział Dubé na konferencji prasowej:

- Ponad 50 procent osób, które przebywają obecnie na oddziale intensywnej terapii, to osoby nieszczepione – dodał:

Dubé powiedział, że ograniczenia w sklepach z alkoholem i marihuaną to „tylko początek” i że mieszkańcy Quebecu mogą spodziewać się podobnych ograniczeń na innych płaszczyznach, w tym w centrach handlowych.

Zobacz także:

W Quebecu piwo i wino można kupić w sklepach spożywczych i ogólnospożywczych, ale marihuanę można kupić tylko w sklepach rządowych. W prowincji obowiązuje obecnie godzina policyjna i już wkrótce będzie wymagane podanie trzeciej dawki szczepionki, aby mieć ważny paszport covidowy.

Źródło: vice.com, wiadomoscihandlowe.pl