Zerwaliście w lesie kanie i chcecie je usmażyć? Sprawdźcie, jak się z nimi obchodzić, aby wydobyć z nich prawdziwą głębię smaku.

Kania – co to za grzyb?

Czubajka kania to popularny grzyb, którego średnica może sięgać nawet 30 centymetrów. Najczęściej rośnie na łąkach oraz w pobliżu lasów. Pierwsze okazy pojawiają się jeszcze latem, a ostatnie możemy zerwać pod koniec jesieni. Podczas zbierania grzybów dobrze się jednak przyjrzyjcie kani, aby nie pomylić jej ze śmiertelnie trującym muchomorem sromotnikowym.

Jak wygląda kania?

Kania to jadalny grzyb o dużym, brązowym kapeluszu pokrytym łuskami. Należy on do rodziny pieczarkowatych. W smaku jest łagodny i przyjemny oraz wydziela delikatny grzybowo-owocowy zapach.

Jak usmażyć kanie?

Kanie najczęściej przygotowuje się smażone w formie kotletów przypominających schabowe. Jak się zabrać do usmażenia takich kani? Na początku powinniśmy oczywiście oczyścić je z liści i piasku. Jak to zrobić? Możecie użyć pędzelka, aby wymieść z kani zanieczyszczenia, w tym piasek, lub umyć je w wodzie. Jeśli zdecydujecie się na tę drugą opcję pamiętajcie, by przed smażeniem dobrze taką kanię osuszyć. Jeśli tego nie zrobicie i zaczniecie taki mokry grzyb panierować, panierka stanie się nieapetyczna i zacznie odpadać przy smażeniu.

Zobacz także:

Kiedy należy posolić smażone kanie?

Kanie solimy dopiero po usmażeniu, kiedy danie jest już na naszym talerzu. Jeśli posolicie ten grzyb przed smażeniem, puści on sok, który zepsuje panierkę i zrujnuje wasze kotlety. Wymyte i osuszone kanie namaczamy w jajku a następnie w bułce tartej, a więc postępujemy z nimi tak samo, jak przy smażeniu kotletów schabowych.

Przepis na smażone kanie

Do przygotowania smażonych kani będziecie potrzebować: kani, jajka, bułki tartej, mleka oraz przypraw.

Składniki:

  • dwa-cztery kapelusze kań (grzyby możecie pokroić lub usmażyć w całości)
  • dwa małe jajka
  • dwie łyżki mleka
  • bułka tarta
  • sól i pieprz do smaku
  • olej

Przygotowanie:

  1. Do miski z mlekiem wbijamy jajka i roztrzepujemy je.
  2. Oczyszczone kapelusze kań panierujmy w jajku, a następnie w bułce tartej.
  3. Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy kanie na rumiano z obu stron.
  4. Danie podajemy od razu po usmażeniu (nadmiar tłuszczu usuwamy kładąc kanie na ręczniku papierowym).

Źródło: haps.pl