W lasach pojawił się pierwszy wysyp grzybów. Część z was być może była już na grzybobraniu i przyniosła do domu pierwsze okazy podgrzybków, maślaków czy borowików. Niestety, grzyby nie rosną w lasach „same" i mają to do siebie, że czasem aż roi się w nich od robaków. Jak je z nich oczyścić? Istnieje pewien prosty sposób.

Jak oczyścić grzyby z robaków?

Przynieśliście do domu grzyby z lasu i zauważyliście, że są one pełne robaków? Istnieje pewna prosta metoda na to, żeby się ich pozbyć.

Czyszczenie grzybów to pierwsza rzecz, jaką powinniście zrobić po przyniesieniu ich do domu. Powinno się to zrobić najpóźniej 2 godziny po grzybobraniu. Jak się do tego zabrać? Na początku załóżcie na dłonie rękawiczki, aby nie zabrudzić ich trudną do usunięcia grzybową mazią i zacznijcie dokładnie oczyszczać poszczególne okazy z ziemi, igieł, liści i piasku.

Możecie też przepłukać grzyby pod bieżącą wodą a następnie zeskrobać ostrym nożykiem zabrudzenia, z którymi nie mogła sobie poradzić woda. W przypadku delikatnych grzybów wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką, aby nie uszkodzić ich kapeluszy i korzeni. A co z wypędzaniem robaków z grzybów?

Zobacz także:

Najprostsza metoda na pozbycie się robaków z grzybów

Jeśli wybraliście się na grzybobranie do lasu, to właśnie tam powinniście ocenić czy macie do czynienia z grzybem, który jest robaczywy i takich okazów po prostu nie zbierajcie. Czasami jednak nawet dobrze wyglądający grzyb może w sobie skrywać robaki. Czy da się ich jakoś pozbyć?

Umyjcie grzyby i zanurzcie je w wodzie z dodatkiem soli. Robaki same powinny z nich wyjść – wtedy po prostu wylejcie wodę, w której moczyły się grzyby. Możecie je też przekroić, aby sprawdzić, co znajduje się w ich środku. W końcu nikt nie chce zobaczyć na patelni wychodzących z grzybów robaków ani robaków pływających w słoikach z przetworami.

Dawniej nasze babcie wkładały robaczywe prawdziwki do gorącego piecyka lub układały je na gorącej kuchni, tak, aby robaki same wyszły z grzybów pod wpływem ciepła. Dziś jednak niemal nikt już tak nie robi.

W rzeczywistości robaki w grzybie nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Nie czynią też grzyba trującym. Nikt jednak nie chce widzieć tych pełzających stworzeń w swoich daniach.

Dlaczego warto segregować grzyby?

Kiedy nasze grzyby są już oczyszczone, warto je posegregować - duże do dużych a małe do małych. Dobrym pomysłem jest też posegregowanie grzybów zgodnie z ich przeznaczeniem – trzymajmy oddzielnie grzyby do suszenia, smażenia i te przeznaczone do słoików na zimę.

Źródło: YouTube