Mimo licznych nawoływań do bojkotu rosyjskich produktów, te wciąż możemy znaleźć w wielu polskich sklepach. Katarzyna Bosacka ujawnia w jakich.

Bojkot rosyjskich produktów po inwazji na Ukrainę

Od trzech tygodni na Ukrainie trwa wojna, którą rozpętała na jej terenie Rosja. W wyniku toczonych w tym kraju walk, każdego dnia giną nie tylko żołnierze, ale również cywile, w tym kobiety i dzieci.

Niszczone są szkoły, sklepy, szpitale i budynki mieszkalne. Agresja Rosjan przyjęła niewiarygodną skalę i na chwilę obecną nic nie jest w stanie jej powstrzymać.

Tuż po wybuchu wojny na Ukrainie, wiele krajów i firm odwróciło się od Rosji i całkowicie zerwało z nią współpracę. To nie tylko ogromne przedsiębiorstwa, ale również popularne lokale gastronomiczne, producenci napojów czy konkretne sklepy.

Zobacz także:

Tyko w Polsce do bojkotu rosyjskich produktów przyłączyły się takie dyskonty spożywcze, jak: Biedronka, Netto, Stokrotka, Carrefour, Aldi czy Żabka. Jednak nie wszyscy zdecydowali się na ten krok. Jak chociażby bardzo popularny w naszym kraju Auchan.

Katarzyna Bosacka opublikowała „listę wstydu”

Katarzyna Bosacka poruszyła bardzo gorący ostatnio temat. Chodzi o wycofywanie rosyjskich produktów ze sklepów. Jak się okazuje, nie wszyscy podjęli takie działanie:

- Słyszeliście o tzw. „liście wstydu”? To lista firm, które mimo niszczycielskiej inwazji Rosji na Ukrainę nadal pozostawiły swój kapitał w Rosji i sprzedają tam swoje produkty. Na ten moment należą do nich m.in. Auchan, Decathlon, Bosch, Leroy Merlin czy Subway. Lista jest aktualizowana na bieżąco przez prof. Jeffreya Sonnenfelda i jego zespół badawczy w Yale Chief Executive Leadership Institute. Twórcy cieszą się, że została szeroko rozpowszechniona w zarządach firm czy mediach. Kiedy 28 lutego została po raz pierwszy opublikowana, to odejście z Rosji zapowiedziało zaledwie kilkadziesiąt firm. Dziś już prawie 400 wycofało się z rynku rosyjskiego. Spis tych firm również znajduje się na liście stworzonej przez prof. Jeffreya Sonnenfelda. W komentarzu udostępniam Wam link. Media aż huczą, zachęcając do bojkotu firm, które zostają na rosyjskim rynku, mimo brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę. A Wy co o tym sądzicie? - napisała w swoim poście dziennikarka.

Czy Auchan zamknie swoje sklepy w Rosji?

Auchan to popularna na całym świecie francuska sieć supermarketów. Tylko w Polsce ma aż 120 sklepów. Znajdziemy je także w Rosji. Przedstawiciele Auchan podjęli decyzję o niewycofywaniu się z tego kraju, nawet w obliczu trwającej właśnie wojny na Ukrainie:

- Jesteśmy zaskoczeni pojawieniem się takich plotek na rynku. Nie ma powodu, by im ufać: nasze sklepy działają jak zwykle - ogłosili przedstawiciele Auchan.

Dodano, że rosyjscy pracownicy „nie mają nic wspólnego z wybuchem wojny” i „potrzebują pracy”. 

Pod tym linkiem znajdziecie pełną listę firm, które wycofały się ze współpracy z Rosją.

Źródło: instagram