Jabłko to najpopularniejszy polski owoc. Zawiera szereg witamin i minerałów niezbędnych dla utrzymania dobrego zdrowia.

Jabłka nie tylko wspaniale smakują, ale też mają dużo błonnika i są niskokaloryczne (średnie jabłko ma tylko ok. 100 kcal). Owoc ten stanowi  bogate źródło witaminy C, E, K, witamin z grupy B (kwas foliowy, tiamina, niacyna, ryboflawina) a także beta-karotenu. Pamiętajcie tylko, żeby zawsze jeść jabłka ze skórką. Dlaczego?

  • Polifenole zawarte w skórce jabłek mają liczne właściwości zdrowotne. Czy wiecie, że jabłko ze skórką zawiera aż o 50% więcej fitoskładników niż obrane jabłko? 
  • Skórki jabłek mają wysokie stężenie przeciwutleniaczy. Zawierają również związki (triterpenoidy), które mają właściwości przeciwnowotworowe, szczególnie przydatne w profilaktyce raka wątroby, jelita grubego i piersi. 
  • Jabłka zawierają też dużo wapnia, potasu i antocyjanów – czerwonych barwników, które walczą z wolnymi rodnikami.

Podczas jedzenia jabłek, nie pozbywajcie się więc ich skórki, bo jest naprawdę zdrowa!

Czy skórka jabłka jest bezpieczna do spożycia?

Niestety, problemem mogą być zanieczyszczenia na skórce, takie jak pestycydy i herbicydy. Bez względu na to czy kupicie zwykłe, sklepowe jabłka czy jabłka z ekologicznej uprawy, owoce należy przed spożyciem umyć. Jak to zrobić prawidłowo? Okazuje się, że to dość skomplikowana procedura. Tak przynajmniej twierdzą fachowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie:

Zobacz także:

 – Aby usunąć z powierzchni owoców szkodliwe bakterie należy wypłukać je w wodzie o odczynie kwaśnym, czyli np. z dodatkiem octu jabłkowego lub kwasku cytrynowego. Pozostałości pestycydów pozbędziemy się, myjąc owoce w wodzie o odczynie zasadowym, czyli np. z dodatkiem sody. Na koniec, aby zneutralizować pH jabłka, powinno się je wypłukać w czystej wodzie – radzi dr inż. Alicja Ponder z Katedry Żywności Funkcjonalnej i Ekologicznej Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW.

To rozwiązanie może pomóc w usunięciu niektórych powierzchniowych pestycydów i innych chemikaliów. Należy jednak pamiętać, że chemikalia ogólnoustrojowe wewnątrz owocu wciąż w nim pozostaną.

Źródło: zdrowie.radiozet.pl