Japońscy naukowcy stworzyli elektroniczne pałeczki, które poprawiają słony smak, potencjalnie pomagając tym, którzy chcą lub muszą ograniczyć sól w swojej diecie. Jak to działa?

Pionierski gadżet japońskich naukowców

Zespół japońskich naukowców pod wodzą profesora Homei Miyashita z Uniwersytetu Meiji i producent napojów Kirin Holdings Co., opracowali wspólnie pałeczki, które poprawiają smak za pomocą stymulacji elektrycznej i minikomputera noszonego na opasce.

- Urządzenie wykorzystuje słaby ładunek elektryczny do przesyłania jonów sodu z pożywienia przez pałeczki do ust, gdzie wywołują wrażenie słoności. W efekcie słony smak wzmacnia się półtora raza - wyjaśnia Reutersowi prof. Homei Miyashita.

Kiedy pałeczki trafią na sprzedaż?

Produkcja pałeczek ma ruszyć w 2023 roku i wówczas trafią one na sprzedaż. Gadżet jest bardzo obiecujący, ponieważ może pomóc zredukować ilość soli w diecie.

Zobacz także:

Zmniejszenie spożycia soli w diecie jest bardzo ważne, ponieważ nadmierna konsumpcja sodu wiąże się ze zwiększoną częstością występowania:

  • nadciśnienia
  • udarów
  • osteoporozy
  • raka żołądka
  • chorób nerek, w tym m.in. kamicy nerkowej
  • otyłości
  • i wielu innych chorób

Dobrze wiedzą to japońscy eksperci:

- Aby zapobiec tym chorobom, musimy zmniejszyć ilość przyjmowanej soli – powiedział badacz z firmy Kirin Holdings, która współpracuje przy projekcie.

- Gdybyśmy starali się unikać przyjmowania mniejszej ilości soli w konwencjonalny sposób, musielibyśmy znosić ból związany z wykluczeniem naszego ulubionego jedzenia z naszej diety lub znosić jedzenie mdłego jedzenia - dodał.

Miyashita i Kirin Holdings dopracowują obecnie prototyp swoich pałeczek i mają nadzieję, że uda im się je skomercjalizować już w przyszłym roku.

Ekran, który można... polizać

Wcześniej Miyashita i jego laboratorium, badali różne sposoby, w jakie technologia może wchodzić w interakcje z ludzkimi doświadczeniami zmysłowymi i stymulować je. Naukowcy opracowali specjalny ekran telewizyjny, który można lizać, który może imitować różne smaki potraw. Jak myślicie, którą stronę pójdzie nauka w przyszłości? 

Źródło: Reuters