Pamiętacie chleby pieczone przez wasze babcie na wsi? Aromatyczne, chrupiące, długo utrzymujące świeżość. Wbrew pozorom do ich upieczenia wcale nie jest niezbędny stary piec chlebowy. Dużo ważniejsze jest sporządzenie odpowiedniego zakwasu.

Z jakiej mąki można przygotować zakwas chlebowy?

Chleb na zakwasie po latach zapomnienia wraca do łask – i nie ma co ukrywać, że jest to bardzo dobra wiadomość. Chleb na zakwasie różni się od nadmuchanego drożdżami, dodatkami i polepszaczami, sklepowego pieczywa.

Zanim przejdziemy do wskazówek dotyczących przygotowania zakwasu, warto zaznaczyć, że można go przygotować zarówno z mąki żytniej, jak i pszennej. Polecamy jednak mąkę żytnią, z której zakwas nadaje wypiekom niepowtarzalny aromat i smak.

Rosnący zakwas trzeba „dokarmiać”. Co to znaczy?

Przygotowanie zakwasu to zajęcie czasochłonne. Rośnie przez 5 dni i wymaga systematycznego „dokarmiania”. Polega ono na tym, że co 12 godzin dosypujecie do masy kolejną porcję mąki i dolewacie kolejną porcję wody. Rosnący zakwas trzeba przy tym wzruszyć i zamieszać. Robi się to drewnianą łyżką lub drewnianym patyczkiem.

Zobacz także:

Przepis na domowy zakwas na chleb

Składniki:

  • 50 dag mąki (pszenna lub żytnia, najlepiej o wysokim typie np. 700 lub wyższy. W tego typu mące szybciej i łatwiej zajdzie proces fermentacji)
  • Letnia woda (ok. 38-40 st. Celsjusza)

Przygotowanie:

  1. Do przygotowania zakwasu wybierzcie większy garnek – zakwas napęcznieje i podwoi swoją objętość. 10 dag mąki połączcie z 100 ml letniej wody tak, by powstało ciasto przypominające konsystencją gęstą śmietanę. Przykryjcie zakwas ściereczką i odstawcie w dość ciepłe miejsce na 12 godzin. 
  2. Po 12 godzinach dodajcie 10 dag mąki i 100 ml letniej wody.  Wymieszajcie zawartość garnka i odstawcie pod przykryciem, na kolejne 12 godzin.
  3. Po upływie tego czasu znów dodajcie do zakwasu 10 dag mąki i 100 ml letniej wody. Wymieszajcie ciasto i odstawcie na 12 godzin, przykrywając garnek ściereczką.
  4. Po tym czasie ponownie wymieszajcie zakwas i odstawcie, przykrywając w ciepłe miejsce.
  5. Czynność powtarzajcie przez 5 dni, aż zużyjecie 50 dag mąki i pół litra wody na przygotowanie zakwasu.

Zakwas jest gotowy po 5 dniach. Można na jego bazie przygotować chleb. Pamiętajcie jednak, że chleb wyjdzie o wiele lepszy, jeżeli „przedłużycie” żywot waszego zakwasu i odłożycie jego część do dalszego „dokarmiania”. Zasada jest prosta – im zakwas starszy, tym mocniejszy, co z kolei przekłada się na jakość pieczonego chleba.

Jeśli jednak nie macie czasu i cierpliwości, by przygotować w domowych warunkach zakwas na chleb, możecie ograniczyć się do upieczenia chleba z prostszego przepisu opartego na drożdżowej metodzie, lub rozejrzeć się po sąsiadach.

Być może któryś z nich regularnie piecze własny chleb i podzieli się odrobiną wyhodowanego przez siebie zakwasu. Miłośnicy domowego chleba nie tylko uwielbiają ten swój, ale też chętnie pomagają się wdrożyć nowym amatorom domowej chrupiącej skórki i z przyjemnością dzielą się swoimi zakwasami. 

Źródło: smakowitychleb.pl