Trudno wyobrazić sobie Wigilię bez czerwonego barszczu. Zupa ta jest nieodłącznym elementem każdego świątecznego stołu. Niestety, jej wyrazisty czerwony kolor jest też silnym środkiem barwiącym tkaniny. Jeśli w chwili nieuwagi zabrudziliście obrus czerwonym barszczem i zapomnieliście go zaprać, a plama już zaschła, sprawdźcie jak możecie ją wywabić. To naprawdę proste.

Jak usunąć plamy z czerwonego barszczu na obrusie?

Jak w przypadku prawie wszystkich plam, szybkie działanie daje największą szansę na sukces. Trudno sobie jednak nawet wyobrazić zamęt, jaki by powstał, gdybyście po zaplamieniu obrusu, chcieli zdjąć całą świąteczną zastawę, aby pozbyć się z niego plam.

Zazwyczaj sięgamy więc w takich sytuacjach po środki doraźne, na przykład po chusteczkę. Co jeszcze możemy zrobić?

Ręcznik papierowy lub kromka białego chleba

Wystarczy, że weźmiecie biały ręcznik papierowy lub kromkę białego chleba i przyłożycie ją do plamy, aby wchłonęła jak najwięcej płynu. Następnie należy pokryć poplamiony burakami obszar zimną wodą, aby choć częściowo wypłukać barwnik.

Zobacz także:

Później - już po zdjęciu ze stołu obrusu - wystarczy na zaplamione miejsce nałożyć trochę mocnego detergentu, który zawiera wystarczającą ilość enzymów usuwających plamy, po czym uprać obrus w pralce.

Sól kuchenna

Jeżeli wasz barszcz rozleje się na biały obrus, warto jak najszybciej posypać plamę solą kuchenną i pozostawić na kwadrans. Jeśli jednak tego od razu nie zrobicie, i tak warto posypać plamę solą (sól kuchenna pochłonie czerwony płyn) i powtarzać tę czynność kilka razy wymieniając sól na świeżą, a następnie zanurzyć obrus w zimnej wodzie na ok. 2-3 godziny, po czym wyprać go w pralce, stosując preparat zawierający odplamiacz.

Soda oczyszczona

Starych i zaschniętych plam po czerwonym barszczu, możemy też pozbyć się mocząc tkaninę w roztworze wody i sody oczyszczonej (4 łyżki sody na litr wody).

Sok z cytryny lub ocet

Możecie też potraktować plamę sokiem z cytryny lub octem, aby ją rozbić. Pozostawcie tak tkaninę na pięć minut. W tym czasie pomocne może być również szorowanie plamy małą szczoteczką (np. starą szczoteczką do zębów).

Co zrobić, gdy plama nadal nie znika?

Jeśli plama nie ustąpi, ostatnią opcją jest użycie wybielacza natlenionego, takiego jak nadtlenek wodoru lub wybielacz chlorowy. Pamiętajcie jednak, że produkty te mogą powodować utratę koloru, więc najpierw przetestujcie je w innym miejscu. Jeśli plama nadal nie znika, zanieście obrus do pralni chemicznej.

Źródło: porady.interia.pl, today.com