Jak powinna smakować idealna gruszka? Jej skórka powinna być zwarta, a wnętrze jędrne, soczyste i bardzo dojrzałe. Co jednak jeśli nasza gruszka nie jest jeszcze w pełni dojrzała i jest tak twarda, że ledwo daje się ją ugryźć? Możecie w łatwy sposób przyspieszyć dojrzewanie gruszek. Podpowiemy wam, jak to zrobić.

Jak przyspieszyć dojrzewanie gruszek?

W sklepach trudno jest znaleźć odpowiednio dojrzałe gruszki. Owoce te albo są przejrzałe, miękkie i zaczynają gnić, albo wręcz przeciwnie – są twarde i niesmaczne. Idealna gruszka ma kolor żółty, co oznacza, że jest już dojrzała, ma owocowo-kwiatowy zapach i przyjemne w smaku, jędrne wnętrze. Co zrobić, gdy nasza gruszka jest niedojrzała?

Dobrą wiadomością jest to, że gruszki dalej dojrzewają po zerwaniu bez żadnej ludzkiej ingerencji. Można to jednak przyspieszyć w swoim domu. Najprostszą metodą jest po prostu pozostawienie gruszek na blacie kuchennym, co powinno sprawić, że nasze owoce będą dojrzałe w około 4-7 dni, w zależności od tego, jak twarde były przy zakupie.

Jeśli nie możecie czekać tak długo, możecie przyspieszyć proces dojrzewania, umieszczając gruszki w papierowej torbie i zamykając jej wieczko, aby zatrzymać w środku powietrze. Metoda ta jest skuteczna, ponieważ gruszki oraz owoce takie jak jabłka i banany, podczas leżakowania wydzielają gaz zwany etylenem, który przyspiesza dojrzewanie owoców.

Zobacz także:

Jak szybko można sprawić, by gruszka dojrzała?

Tak przechowywane gruszki dojrzewają w tempie od 2 do 4 dni, ale jeśli nawet to jest dla was zbyt długo, spróbujcie dodać do torebki kilka dojrzałych jabłek lub bananów. Im bardziej dojrzały owoc, tym więcej produkuje etylenu, więc w pełni dojrzałe owoce bardzo szybko dodadzą waszym gruszkom dojrzałości i to w zaledwie 1-3 dni. Do tego procesu można użyć dowolnych owoców wytwarzających etylen - najbardziej popularne są jabłka i banany, ale można również użyć brzoskwini, moreli, a nawet awokado.

Nie przechowujcie za to niedojrzałych gruszek w lodówce. Niskie temperatury spowalniają proces dojrzewania.

Jak rozpoznać dobrą gruszkę?

Ponieważ gruszki dojrzewają od środka, najlepszym miejscem na sprawdzenie dojrzałości jest szyjka, gdzie owoc łączy się z szypułką, ponieważ jest to najbliższa dostępna część od rdzenia.

Przyłóżcie kciuk i palec wskazujący do szyjki owocu i delikatnie naciskajcie - jeśli miąższ ustąpi, gruszka powinna być gotowa do spożycia. Pamiętajcie też, że w miarę dojrzewania gruszki zmieniają kolor z zielonego na żółty, ale w przypadku innych odmian tego owocu trzeba to sprawdzić tylko po prostu go próbując.

Źródło: myrecipes.com