Jeśli wasza zmywarka nie jest regularnie konserwowana, może zacząć brzydko pachnieć, a nawet nie wymywać do końca naczyń. Utrzymujcie zmywarkę w czystości - to  bardzo ważne, ponieważ urządzenie to, jak każde inne, wymaga odpowiedniego dbania.

Jak prawidłowo dbać o zmywarkę?

Oto kilka praktycznych rad:

  • Raz w tygodniu czyśćcie filtr. Dzięki temu zapobiegniecie przedostawaniu się odpadów żywnościowych, które zostały uwięzione w filtrze, z powrotem na naczynia. Filtry wewnętrzne można czyścić pod bieżącą wodą używając miękkiej szczoteczki. Z kolei zewnętrzny, metalowy filtr wystarczy przepłukać gorącą wodą.
  • Pamiętajcie, by wycierać uszczelki drzwi do czysta. Jedzenie przyklejone do krawędzi drzwi może doprowadzić do zepsucia uszczelek, a nawet przeciekania zmywarki. Możecie temu zapobiec - wystarczy, że  będziecie pamiętać o przecieraniu wnętrza i uszczelek wilgotną ściereczką.
  • Uzupełnijcie sól do zmywarki i nabłyszczacz. Sól powstrzymuje odkładanie się kamienia i zmiękcza wodę. Środek nabłyszczający pomaga wysuszyć naczynia bez pozostawiania smug. W większości zmywarek znajdują się wskaźniki pokazujące, kiedy należy uzupełnić oba z tych środków.
  • Raz na jakiś czas nastawcie program myjący ze specjalnym płynem do czyszczenia zmywarek.

Jak wyczyścić zmywarkę? Oto prosty trik z wykałaczką

Nawet najlepszy program do zmywania zmywarki, nie będzie  stanie doczyścić jej w 100%. Z pomocą przyjdzie wam wykałaczka lub patyczek do szaszłyków.

  1. Otwórzcie zmywarkę i wyjmijcie z niej naczynia.
  2. Wysuńcie jej półki i odepnijcie kręcące ramiona.
  3. Przemyjcie je gąbką i płynem do naczyń w bieżącej wodzie.
  4. Udrożnijcie wszystkie dziurki w skrzydłach ramion za pomocą wykałaczki (to właśnie w nich najczęściej zalegają resztki jedzenia).
  5. Nalejcie od góry do wnętrza skrzydeł wodę - jeśli dobrze wypływa, oznacza to, że wasza zmywarka jest już perfekcyjnie czysta. 

Źródło: which.co.uk, mamadu.pl

Zobacz także: