Wielu z was na pewno lubi jeść masło i często używa go do kanapek, nawet pomimo jego galopujących cen. Wielu zastanawia się także, który tłuszcz jest lepszy do pieczenia ciast - masło czy margaryna?

Te wątpliwości zostawmy jednak na inny czas, a dzisiaj zadajmy sobie jedno pytanie dotyczące przechowywania masła. Czy zdarza wam się czasem zostawiać je poza lodówką? Czy to na pewno bezpieczne? Przeczytajcie!

Jak długo można przechowywać masło poza lodówką?

Wielu z nas nie potrafi oprzeć się smakowi świeżej kromki chleba posmarowanej masłem. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak prawidłowo przechowywać masło i jak długo może ono spędzić poza lodówką. Spieszymy z odpowiedzią.

Czy przechowywanie masła w specjalnej maselniczce poza lodówką jest dobre dla zdrowia? A co z masłem, które nie jest przetrzymywane w takim naczyniu?

Zobacz także:

Jeżeli zdarza wam się przechowywać masło poza lodówką, aby nadać mu miękkości, by z łatwością mogło rozsmarować się na pieczywie, wiedzcie, że większość produktów mleczarskich wymaga chłodzenia, jeśli nie są one spożywane w krótkim czasie.

Jak prawidłowo przechowywać masło?

Wiele osób wyjmuje masło z lodówki, aby było odpowiednio miękkie. Są też tacy, którzy wyjmują tylko jego część, a resztę zostawiają w lodówce. Nie brakuje też tych, którzy przez cały czas trzymają masło poza lodówką, we wspomnianej wcześniej  plastikowej lub drewnianej maselniczce. Czy to na pewno bezpieczne?

Masło wytwarzane jest ze śmietany i mleka i zdaniem wielu osób, powinno przez cały czas być przetrzymywane w lodówce. Naukowcy postanowili zbadać to zagadnienie i podali dokładny czas, w którym masło może być przetrzymywane poza lodówką.

Jeżeli masło jest przechowywane w szczelnym pojemniku z pokrywką lub w nieprzezroczystej maselniczce, może tak spędzić okres dwóch tygodni, zanim się zepsuje. Jest jednak jedno „ale”. Masło to musi być solone.

Masło z dodatkiem soli ma wyższą zawartość sodu, a jak wiadomo, ta zapobiega namnażaniu się bakterii, dzięki czemu masło zdecydowanie wolniej się psuje. Uważajcie jednak i czytajcie składy swoich maseł - większość z nich zawiera jednak śladowe ilości soli czy też naturalnie występującego sodu...

Czy można przechowywać masło poza lodówką w cieple?

Wniosek? Masło lepiej trzymać w lodówce, jeżeli nie chcecie, by było zupełnie do niczego już po paru dniach. Przechowując je poza lodówką, masło może zjełczeć w zależności od warunków panujących w kuchni i stać się niebezpiecznym dla zdrowia.

Niezwykle ważne jest coś jeszcze - a mianowicie temperatura, jaka panuje w kuchni. Jeśli wynosi ona więcej niż 21 stopni, masło powinno być przechowywane w lodówce, bez względu na to, czy jest solone, czy nie. W tak wysokiej temperaturze masło nigdy nie utrzyma bowiem stałej konsystencji. To jednak nie wszystko - ciepło znacznie przyspieszy jego psucie.

Źródło: 5minutdlazdrowia.pl