Wiecie, jak prawidłowo gotować warzywa? Jedni wrzucają je do zimnej wody, z kolei inni gotują je we wrzątku. Która z tych metod jest prawidłowa? Wszystko zależy od tego, jakie są to warzywa.

Kiedy gotować warzywa w zimnej, a kiedy w gorącej wodzie?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Wszystko bowiem zależy od tego, czy warzywa te rosną w ziemi czy ponad nią.

  • Warzywa, które rosną pod ziemią (takie jak np. ziemniaki, marchew, buraki, rzepa), należy gotować w zimnej wodzie.
  • Warzywa, które wyrastają nad ziemią (brokuły, kalafior, groszek, kukurydza) należy wrzucić do gotującej się już wody.

Gotowanie brokułów, kalafiora czy kukurydzy, polega na zmiękczaniu ich ścian komórkowych, aby były smaczniejsze i łatwiejsze do strawienia. Ponieważ większość zielonych warzyw jest mała i/lub cienka, nie trwa to długo. Wystarczy więc, że włożymy je do wrzącej wody.

Warzywa korzeniowe zawierają duże ilości skrobi, którą należy rozpuścić przed spożyciem. Jak wiadomo, przenikanie ciepła w głąb warzywa, zajmuje trochę czasu. Rozpoczęcie gotowania warzyw korzeniowych od umieszczenia ich w zimnej wodzie i stopniowe podgrzewanie zewnętrznych warstw, pozwala wzmocnić ściany komórkowe i sprawia, że warzywa te stają się bardziej odporne na skutki rozgotowania.

Zobacz także:

Działa to szczególnie dobrze w przypadku warzyw korzeniowych zawierających skrobię, takich jak ziemniaki, ponieważ stopniowa zmiana temperatury zapobiega rozgotowaniu zewnętrznych krawędzi.

Co zrobić, aby zielone warzywa zachowały swój kolor?

Chcecie zachować żywy kolor i przyjemną konsystencję zielonych warzyw (takich jak np. brokuły, zielona fasolka itp.) podczas gotowania? To bardzo proste. Jeżeli chcecie, aby wasze warzywa były pięknie zielone i miały konsystencję „al dente”, powinniście gotować je bardzo krótko. Zbyt długie gotowanie powoduje, że chlorofil rośliny przedostaje się do wody, przez co stają się one matowe i nieapetyczne.

Gotowanie takich warzyw powinno się odbywać we wrzącej wodzie. Później warto zanurzyć je na chwilę w lodowatej wodzie, gdy warzywo to jest już prawie ugotowane (3-4 minuty). Warzywa można następnie podgrzać przed podaniem, nie tracąc ich wyrazistego koloru.

Czy wiecie, że gotowanie ma niekorzystny wpływ na witaminy rozpuszczalne w wodzie, takie jak witamina C i B oraz polifenole? Przykładowo, surowa marchew i groszek konserwowy, zawierają od 85 do nawet 95 proc. więcej witaminy C niż te same warzywa z puszki. Podobnie rzecz ma się w przypadku szpinaku.

Źródło: thyme-and-envy.com, kobieceinspiracje.pl, naukawpolsce.pl