Na początku stycznia na TikToku pojawił się nowy trend, który wywołał spore poruszenie wśród internautów. Autor pewnego filmiku pokazał swój nietypowy przepis na kurczaka. Mężczyzna dusił mięso w marynacie wykonanej z leku na przeziębienie lub grypę. Według niektórych użytkowników TikToka, miało mu to pomóc w pokonaniu choroby.

Czym jest „Sleepy Chicken" lub „NyQuil Chicken"?

Nowy, niepokojący trend polega na tym, aby dusić kurczaka w syropie Nyquil lub Benadryl. Oba te specyfiki to nic innego, jak leki przepisywane przez lekarzy na przeziębienie i grypę.

Trend ten zyskał rozgłos już nieco wcześniej, a konkretnie na przełomie 2021 i 2022 roku, gdy na świecie pojawił się nowy wariant koronawirusa - omikron:

- Zachorowałem ostatniej nocy, więc gotuję kurczaka NyQuil - powiedział autor filmiku, po czym wylał duże ilości leku na kurczaka, jednocześnie podgrzewając wszystko na patelni:

- Robiłem to w przeszłości i zwykle używam około 3/4 butelki. Jeśli robisz to po raz pierwszy, lepiej użyj 1/5 - radzi swoim użytkownikom.

Gdy kurczak dusił się w lekach na przeziębienie i kaszel, narrator kontynuował:

Zobacz także:

- Utrzymuj NyQuil w odpowiedniej temperaturze. Powinien tam siedzieć i skwierczeć przez około pięć do 30 minut. Wiem, że to całkiem spory zakres. W gotowaniu może to oznaczać różnicę między normalnym daniem a papką.

Dalej autor filmiku radzi:

- Upewnij się, że ciągle przewracasz kurczaka. Nie chcesz chyba poświęcać jednej stronie więcej uwagi niż drugiej?

Dodał:

- Czasami para naprawdę sprawia, że czuję się senny.

Pod koniec filmu narrator powiedział:

- Nie ma nic smaczniejszego niż niebieski kurczak, prawda? Smacznego!

Czy kurczak w syropie na kaszel jest bezpieczny dla zdrowia?

Duszenie mięsa w syropie na kaszel albo jakimkolwiek innym leku, nie tylko wyglądająco zniechęcająco, ale też może być szkodliwe dla naszego zdrowia:

- Kiedy gotujesz syrop na kaszel, taki jak Nyquil, woda i alkohol wyparowują, pozostawiając w mięsie skoncentrowaną ilość leków - wyjaśnia dr Aaron Hartman z Virginia Commonwealth University:

- Kiedy zjesz jeden z kotletów według przepisu Sleepy Chicken, to tak, jakbyś spożył od ćwierć do pół butelki Nyquil za jednym razem - dodaje ostrzegając również użytkowników przed wdychaniem oparów, które powstają w procesie gotowania.

Zdaniem innego lekarza, doktora Heff Fostera, jedzenie kurczaka ugotowanego w syropie na kaszel, może powodować:

  • ostre zatrucie wątroby
  • zawroty głowy
  • drgawki
  • a nawet śmierć

Źródło: forbes.com, vibez.pl