Główny Inspektorat Sanitarny regularnie wydaje ostrzeżenia o skażonych produktach spożywczych. Właśnie opublikował komunikat o wycofaniu świeżych filetów z piersi kurczaka marki Kraina Mięs sprzedawanych w sieci sklepów Biedronka. W jednej z partii tego produktu wykryto groźne dla zdrowia bakterie salmonelli. Jaką konkretnie partię wycofano?

GIS wycofuje filet z piersi kurczaka

Kupiliście ostatnio filety z piersi kurczaka? Sprawdźcie czy nie macie w swoim domu feralnej partii, która jest skażona salmonellą.

Szczegóły dotyczące produktu:

  • Nazwa produktu: Świeży filet z piersi kurczaka MAP
  • Numer partii: 793921
  • Termin przydatności do spożycia: 01.12.2021
  • Producent: Przedsiębiorstwo Drobiarskie DROBEX Sp. z o.o., ul. Powstańców 19, 86-050 Solec Kujawski, weterynaryjny numer identyfikacyjny 04033902
  • Wyprodukowano dla: Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5 62-025 Kostrzyn

Zdjęcie produktu: 

Firma produkująca filety podjęła już odpowiednie kroki i wycofała z obrotu wskazaną partię produktu. Poinformowała też swoich klientów o możliwości zwrotu mięsa. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej mają teraz za zadanie monitorowanie procesu wycofywania produktu w Polsce.

Zobacz także:

Zalecenia dla konsumentów

Jeśli kupiliście partię filetów z kurczaka o której mowa w powyższym komunikacie, zwróćcie ją do sklepu. Pod żadnym pozorem nie powinno się spożywać tego mięsa. Jeżeli jednak już je zjedliście i wystąpiły u was niepożądane objawy zatrucia pokarmowego, natychmiast skontaktujcie się z lekarzem.

Dlaczego bakterie salmonelli są niebezpieczne?

Bakterie salmonelli najczęściej spotyka się spotyka się w mięsie drobiowym bądź jajach. Są one odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe. Mogą się nimi zarazić zarówno ludzie jak i zwierzęta.

Do zakażenia tą bakterią może dojść w trzech przypadkach:

  • drogą pokarmową - poprzez spożycie skażonego mięsa, jaj, mleka, a nawet majonezu
  • bezpośredni kontakt z inną zakażoną osobą bądź zwierzęciem
  • poprzez picie zakażonej wody zanieczyszczonej odchodami, wówczas najczęściej powstają epidemie wodne.

Objawy zakażenia salmonellą

Pierwsze objawy zarażenia się tą bakterią występują po około 10-48 godzinach od styczności ze skażonym produktem. Wówczas wytwarza się reakcja zapalna w jelicie. Bakterie z tej części ciała mogą swobodnie przemieścić się do innych narządów, takich jak wątroba czy węzły chłonne.

Osoby mające niższą odporność są bardziej narażone na tego typu zakażenia, gdyż bakteria salmonelli może ostatecznie spowodować zakażenie ogólnoustrojowe, będące poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Do głównych objawów zarażenia się salmonellą należą: silne bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty, gorączka.

Źródło: GIS