Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed spożyciem czekolady skażonej rakotwórczym tlenkiem etylenu. Sprawdźcie, czy nie macie jej przypadkiem w swojej kuchni.

GIS wycofuje dwie partie czekolady

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował komunikat, w którym ostrzegł przed spożyciem czekolady skażonej tlenkiem etylenu. Wycofany produkt to niektóre partie czekolady Happy Edition Curcuma Ginger Lemon 60 g. Do jej produkcji użyto składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu – sproszkowanego imbiru.

Szczegóły dotyczące wycofywanej partii:

  • Nazwa produktu: Benjamissimo Happy Edition Curcuma Ginger Lemon 60g
  • Nazwa produktu wg systemu Eko-Wital: Czekolada wegańska HE z kurkumą, imbirem i cytryną BIO 60 g.,
  • Kod EAN: 3800500804996
  • Numery partii: 21147, 21161
  • Data minimalnej trwałości: 27.05.2022, 10.06.2022
  • Producent: Bio Benjamin Ltd
  • Dystrybutor: Eko – Wital Sp. z.o.o., ul. Staniewicka 5, 03-310 Warszawa

Zalecenia dla konsumentów:

GIS informuje, żeby pod żadnym pozorem nie spożywać partii produktu określonego w tym komunikacie. Jeśli kupiliście taką czekoladę, zwróćcie ją do sklepu lub wyrzućcie do kosza. Zjedzenie jej może być bardzo szkodliwe dla waszego zdrowia z uwagi na obecność tlenku etylenu.

Zobacz także:

Czym jest tlenek etylenu?

Tlenek etylenu to łatwopalny, bezbarwny gaz o zapachu przypominającym eter. Używa się go do produkcji rozpuszczalników, płynów zapobiegających zamarzaniu, tekstyliów, detergentów, klejów, a także do produkcji preparatów do niszczenia szkodników np. w drewnie oraz do sterylizacji sprzętu chirurgicznego w szpitalach.

Czym grozi spożycie żywności skażonej tlenkiem etylenu?

Tlenek etylenu to szkodliwa substancja, której w ogóle nie powinno się dodawać do jedzenia. Po raz pierwszy zauważono go w żywności sprowadzanej z Azji, we wrześniu 2020 r. Tlenek etylenu jest sklasyfikowany w unijnym rozporządzeniu jako substancja 1B, co oznacza, że jest rakotwórczy i wykazuje mutagenność, czyli dużą zdolność do wywoływania mutacji komórek.

Ponadto zaburza on rozrodczość. Substancja ta spożywana regularnie może powodować silne bóle głowy, mdłości, wymioty, trudności w oddychaniu oraz biegunkę. 

Źródło: GIS