Gołąbki to jedno z najbardziej tradycyjnych dań kuchni polskiej. Są pyszne, aromatyczne i wprost rozpływają się w ustach. Ich przygotowanie ma w zasadzie tylko jeden mankament. Bowiem, większości gospodyń niesamowitą trudność sprawia poprawne rozebranie i sparzenie kapusty… Na szczęście istnieje sposób, by temu zaradzić.

Tradycyjne parzenie kapusty na gołąbki

Zgodnie z tradycyjnymi, staropolskimi recepturami kapustę na gołąbki powinno się włożyć do garnka, zalać wodą i parzyć we wrzątku przez ok. 3 minuty. Niektórzy wkładają główkę w całości, inni oddzielają liście „na sucho” i dopiero umieszczają w osolonej miksturze. 

Parzenie kapusty ma służyć przede wszystkim zmiękczeniu liści, głównie ich nerwów. Dzięki temu kapusta jest o wiele bardziej elastyczna i łatwiej nią operować, na przykład zawinąć ją na gołąbki. Oczywiście nie można zapomnieć również o tym, że gotowanie w osolonej wodzie dodaje warzywu smaku.

Nie ulega jednak wątpliwości, że ta metoda wymaga zarówno cierpliwości, umiejętności, jak i czasu. A i tak nie zawsze okazuje się skuteczna. Na szczęście istnieje inny, o wiele łatwiejszy sposób na sparzenie kapusty na gołąbki. Potrzebujecie tylko… mikrofalówki.

Zobacz także:

Parzenie kapusty przy użyciu mikrofalówki

Parzenie kapusty w mikrofalówce jest dziecinnie proste i nie wymaga praktycznie żadnych zdolności kulinarnych. Nie potrzebujecie do tego nawet 1 ml wody. 

Wystarczy, że wytniecie z kapusty głąb, czyli najtwardszą jej część znajdującą się na spodzie, a następnie umieścicie ją w mikrofalówce na ok. 10 minut lub dłużej. Pamiętajcie, by ustawić największą możliwą moc. Po upływie tego czasu liście powinny zacząć same odchodzić od kiści.

Okazuje się, że tak przygotowana kapusta zachowuje więcej wartości odżywczych niż taka parzona w wodzie. Jednak z racji, że ten sposób nie zakłada użycia wody, by wszystko się udało, musicie dobrać odpowiednio delikatną kapustę. Idealnie sprawdzi się szpiczasta lub włoska.

Gołąbki - najlepsze przepisy

Tradycyjne gołąbki robi się z białej kapusty z farszem z mielonego mięsa i ryżu. Jednak ta klasyczna polska potrawa doczekała się tylu modyfikacji, że gdybyście chcieli, moglibyście codziennie jeść inne gołąbki! Chcecie podjąć wyzwanie? Oto 7 różnych przepisów na 7 dni tygodnia:

  1. Poniedziałek: gołąbki siekane
  2. Wtorek: gołąbki z rodzynkami
  3. Środa: gołąbki po litewsku
  4. Czwartek: zapiekanka gołąbkowa
  5. Piątek: gołąbki bez mięsa 
  6. Sobota: gołąbki z młodej kapusty
  7. Niedziela: gołąbki z grochem i kaszą

A jeśli szukacie dobrego przepisu na przepyszne tradycyjne gołąbki z kapusty włoskiej, koniecznie zajrzyjcie na Instagram znanego kucharza, Jakuba Kuronia.