To właśnie żurek powinien widnieć na sztandarach polskiej sztuki kulinarnej. Nie gołąbki, nie pierogi, nie schabowe, ani nawet nie nasze ulubione placki ziemniaczane, tylko właśnie żurek. Dlaczego? Sekret i wyjątkowość tego dania tkwi w sposobie jego przygotowanie.

Podczas gdy pierogi lepi się na całym świecie, takiej zupy nie uświadczymy poza Polską niemalże nigdzie. Rosjanie mają swoje pielmieni, Włosi raczą się ravioli, a i Chińczycy od setek lat zajadają się swoimi pierożkami. Zupa na zakwasie żytnim to z kolei „arcypolski” wynalazek.

Istnieją co prawda przekazy, że podobną zupę jadano w sąsiednich krajach (Słowacja, Niemcy), ale to raczej zamierzchłe czasy. Tradycja kiszenia żuru pozostała do dzisiaj tylko w Polsce. Powinniśmy być za to wdzięczni naszym mamom, babciom i jeszcze dawniejszym przodkom!

Czy można zrobić żurek bez zakwasu?

Jako się rzekło podstawą dobrego żurku jest przygotowanie własnego zakwasu żytniego. Dobrze wiemy, że nie wszyscy mają na to wystarczająco dużo czasu. W takim wypadku zamiast kupować „gotowce” w butelkach czy zakwaszać zupę octem, warto wybrać się na targowisko i poszukać domowego zakwasu wyrabianego przez lokalnych specjalistów.

Zobacz także:

Jeżeli jednak chcecie, by żurek był waszą autorską zupą od początku do końca, możecie skorzystać z przepisu na zakwas, który zamieściliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów. Znajdziecie go klikając w ten link: KLIK!

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy żur uda nam się zakisić z pomocą maki pszennej. Nasza odpowiedź może być tylko jedna. W ten sposób przyrządzicie zakwas na barszcz biały! Według ekspertów właśnie taka jest bowiem różnica między tymi dwiema zupami. Stosujcie więc klasyczny zakwas żytni.

Na koniec jeszcze jedna nasza rada. Tym razem będzie dotyczyła kiełbasy, którą dodajemy tradycyjnie do żurku. Jeżeli chcecie, by uwolniła jeszcze więcej aromatu do naszej zupy, a jednocześnie by nie pękła jej osłonka – warto nakłuć ją w kilku miejscach widelcem tuż przed dodaniem kiełbasy do zupy.

Przepis na żurek

Składniki

  • Litr bulionu z włoszczyzny
  • 2 szklanki zakwasu żytniego do żurku
  • 20 dag kiełbasy białej surowej
  • 10 dag kiełbasy zwykłej (najlepiej podsuszanej)
  • 20 dag boczku wędzonego
  • 3 łyżki śmietany (30% tłuszczu)
  • Sól i pieprz
  • Ziele angielskie i liść laurowy
  • Łyżeczka majeranku
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 jaja ugotowane na twardo

Przygotowanie

  1. Kiełbasę białą surową podgotowujemy ok. 5 min w wywarze, który wzbogacamy liściem laurowym i zielem angielskim.
  2. W tym czasie kroimy na plasterki kiełbasę podsuszaną i boczek w kostkę.
  3. Następnie „wyławiamy” z wywaru kiełbasę i ją także kroimy w plasterki.
  4. Mięso podsmażamy na patelni, na oleju.
  5. Po podsmażeniu, mięso przekładamy do garnka z bulionem.
  6. Zakwas delikatnie mieszamy w butelce, następnie dolewamy do zupy.
  7. Doprowadzamy zupę do wrzenia. Żurek wtedy delikatnie zgęstnieje.
  8. Dodajemy do zupy przeciśnięty przez praskę czosnek, majeranek, doprawiamy solą i pieprzem.
  9. Na koniec dodajemy do zupy śmietanę, uważajmy by nie zwarzyć zupy – śmietanę dodawajmy stopniowo.
  10. Zupę podajemy z połówkami ugotowanych i obranych jajek.
  11. Smacznego!