Kawę można pić na wiele różnych sposobów. Jedni piją ją z odrobiną mleka i cukru, drudzy tylko ją słodzą, a jeszcze inni dodają do niej tylko mleko. Są też tacy, którzy piją ją w najprostszej postaci i nie dodają do niej żadnych dodatków. A co z posmakiem goryczki? Albo się go lubi albo nie.

Jeśli nie lubicie gorzkiego smaku kawy, ale nie chcecie do niej dodawać ani mleka ani cukru, spróbujcie dosypać do filiżanki... szczyptę soli. Tak, dobrze przeczytaliście! Powinniście dodać do kawy sól. Okazuje się, że dodanie soli do kawy eliminuje jej gorycz i dopełnia jej smak. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, skąd właściwie bierze się gorycz w waszej kawie?

Dlaczego kawa jest gorzka?

Wbrew powszechnej opinii to nie kofeina sprawia, że nasza kawa ma gorzki smak. Według naukowców z Politechniki Monachijskiej w Niemczech, tylko około 15% goryczy kawy pochodzi z kofeiny. Większość goryczy kawy pochodzi z dwóch klas związków – laktonów kwasu chlorogenowego i fenylindanów. Oba te związki są przeciwutleniaczami znajdującymi się w palonych ziarnach kawy. Im mocniej jest wypalana kawa, tym ostrzejsza i bardziej gorzka się robi w smaku. Dlaczego jeszcze kawa może być gorzka?

  • Nieodpowiednie parzenie kawy również może sprawić, że nasza kawa stanie się gorzka - przesadne parzenie kawy lub zbyt długie parzenie powoduje gorycz.
  • Używanie wrzącej wody do ekstrakcji kawy, także powoduje, że napar staje się gorzki.
  • Używanie zbyt drobnego trybu mielenia kawy.
  • Używanie zbyt dużej ilości kawy w stosunku do wody.
  • Używanie nieświeżych lub złej jakości ziaren kawy.
  • Używanie brudnego sprzętu do parzenia.

W jaki sposób sól zwalcza gorycz w kawie?

Na powierzchni naszego języka znajdują się tysiące kubków smakowych, z których każdy jest w stanie zidentyfikować 5 podstawowych smaków – słodki, słony, gorzki, kwaśny i umami. Gdy zaczynamy coś jeść, jedzenie to wywołuje na naszym języku reakcję chemiczną, która jest następnie przekazywana do mózgu. To właśnie tak rozpoznajemy smak. 

Zobacz także:

Biologiczny mechanizm powstawania smaków słodkich, słonych, kwaśnych i umami jest podobny. Sól, będąc smakiem sama w sobie, ma to do siebie, że wzmacnia te inne smaki. Zupełnie inaczej działa goryczka. Zamiast normalnej reakcji, kubki smakowe uwalniają jon wapnia, który wysyła do mózgu „gorzki” sygnał. Sól zastępuje tę reakcję na kubkach smakowych, zmniejszając w ten sposób gorycz.

Jak się okazuje, już od dawien dawna wykorzystuje się sól do eliminowania goryczy kawy. W północnej Skandynawii, na Syberii, w Turcji i na Węgrzech istnieje długa tradycja dodawania szczypty soli do parzonej kawy. 

Dlaczego jeszcze warto dodać szczyptę soli do kawy?

Sól nie tylko łagodzi gorzki smak kawy, ale też:

  • pomaga uzupełnić część sodu, który organizm traci podczas picia kawy.
  • dodanie soli do kawy zamiast wysokokalorycznych dodatków, może pomóc kontrolować dietę.

Ile soli należy dodać do kawy?

Niewielka szczypta soli to wystarczająca ilość, którą należy dosypać do filiżanki kawy. Przetestujcie to, aby znaleźć najlepsze dla siebie proporcje.