Kupujecie herbatę w torebkach i nie wiecie, do czego służy niewielkie nacięcie na kartoniku, który znajduje się na końcu sznureczka od herbaty? W życiu byście nie wpadli na to, że może ono mieć takie zastosowanie.

Do czego służy nacięcie na kartoniku od herbaty?

Herbata w torebkach to najpopularniejszy rodzaj herbat wśród Polaków. Lubimy ją za szybkość i łatwość przygotowania oraz oczywiście za bogactwo dostępnych smaków. Większość producentów robi charakterystyczne nacięcia w kartonikach przy torebkach z herbatą. Wiecie, co one oznaczają i do czego służą?

Przyjrzyjcie się dobrze kartonikowi, który znajduje się przy torebce herbaty. Znajdują się na nim kilkumilimetrowe nacięcia, wykonane po dwóch przeciwległych stronach. Myśleliście do tej pory, że to tylko ozdoba? Nic bardziej mylnego. Nacięcia te służą do zawijania sznureczka tak, aby całość nie wpadła do kubka podczas zalewania herbaty wodą.

Czy herbata w torebkach jest niezdrowa?

Kupujecie herbatę w plastikowych torebkach? Lepiej tego nie róbcie. Jak wynika z badań, jedna torebka takiej herbaty może uwolnić do filiżanki aż 11,6 miliarda cząsteczek mikroplastiku. Badanie przeprowadzone przez naukowców z McGill University w Montrealu wykazało, że pojedyncza plastikowa torebka herbaty może również uwalniać do filiżanki 3,1 miliarda nanoplastików.

Zobacz także:

Podczas  badania opublikowanego w czasopiśmie „Environmental Science and Technology" wykorzystano pchły wodne. Stworzenia te miały kontakt z napełnionym plastikiem napojem. Po wystawieniu na działanie plastiku, pchły wykazywały znaczące skutki behawioralne i wady rozwojowe:

- Cząstki nie zabiły pcheł wodnych, ale spowodowały znaczące efekty behawioralne i wady rozwojowe – powiedziała Nathalie Tufenkji z McGill.

Lubicie pić herbatę w torebkach? Kupujcie tylko i wyłącznie torebki wykonane z papieru. Wiele odmian herbat premium jest dostępnych w tradycyjnych jedwabnych torebkach, z których niektóre mają kształt piramidki.

Niektóre torebki-piramidki wyglądają bardzo elegancko, ale są wykonane z PET (politereftalanu etylenu, znajdującego się w plastikowych butelkach po napojach) lub nylonu (stosowanego w wielu torebkach i woreczkach na żywność) i mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. 

Źródło: downtoearth.org.in, o2.pl