Można je jeść na gorąco, prosto z wody lub w hot-dogu, ale nie brakuje też tych, którzy spożywają je na zimno, z bułką lub je smażą. Bez względu na to, jak przygotowujecie parówki, pamiętajcie, że nie są one zbyt zdrowe. Dlaczego?

Dlaczego parówki są niezdrowe?

Parówki nie należą do najzdrowszych produktów. Dlaczego lepiej ich nie jeść?

  • zawartość tłuszczu w parówkach to aż 20-25%
  • dodawana jest do nich bardzo duża ilość substancji chemicznych, mających chronić je przed zepsuciem
  • zawierają dużo azotanów - azotan sodu sprawia, że w przewodzie pokarmowym tworzą się nitrozoaminy, które są silnie rakotwórcze
  • maja znikomą zawartość mięsa
  • mają niską wartość spożywczą
  • zawierają sztuczne dodatki - emulgatory, fosforany i cytryniany
  • nadmiernie często spożywane mogą powodować niewydolność nerek
  • zwiększają ryzyko zachorowania na raka płuc
  • mogą wywoływać alergie

Jak prawidłowo gotować parówki?

Nigdy nie przygotowujcie parówek na gorąco wrzucając je do wrzątku i gotując przez parę minut. Ta metoda sprawia, że sole peklujące, zawierające azotyny i azotany, zaczynają wydzielać szkodliwe związki chemiczne - rakotwórcze nitrozoaminy. Lepiej też nie piec ani nie smażyć parówek.

Wystarczy, że zagotujecie w garnku wodę, a gdy ta zacznie wrzeć, zdejmiecie ją z ognia i odczekacie minutę. Dopiero teraz możecie wrzucić do wody parówki i poczekać, aż po prostu się zagrzeją.

Zobacz także:

Dlaczego parówki pękają wzdłuż podczas gotowania?

Zacznijmy od tego, dlaczego parówki w ogóle pękają podczas gotowania. W trakcie obróbki termicznej, pewne składniki zawarte w parówkach, zmieniają stan skupienia z płynnego na lotny. Następstwem tego jest rozszerzanie się gazu, który próbuje znaleźć ujście. W środku parówki rośnie ciśnienie, a gdy gaz napiera na powierzchnię kiełbaski, ta pęka.

Ale dlaczego parówki pękają wzdłuż, a nie w poprzek? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na profilu „Ratunku, fizyka" na serwisie Tumblr, na którym wstawiono tę oto osobliwą grafikę z zawiłym przedstawieniem problemu pękania od strony... fizycznej:

Autorzy „Domostacji. Kompendium wiedzy wątpliwie zbędnej", także postanowili zbadać to zagadnienie.  Jak wiadomo, parówka przypomina kształtem walec. Oznacza to, że w jednym z przekrojów jest kołem, a w drugim prostokątem. Gdy ciśnienie  naciska na powierzchnię parówki, powstaje naprężenie.

Ponieważ ciśnienie wewnętrzne, które oddziałuje na powierzchnię prostokąta w parówce jest dwa razy silniejsze od tego, jakie działa na koło, siła ta rozrywa parówkę siłami poprzecznymi, a to powoduje jej rozerwanie wzdłuż długości.

Źródło: kuchnia.wp.pl