Czy wiecie, że folia aluminiowa została wynaleziona w 1910 roku? Ten powszechny produkt gospodarstwa domowego ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Przykrywamy nią zarówno dania zimne, jak i gorące. Owijamy w nią warzywa, owoce i kanapki. Eksperci ostrzegają, aby pod żadnym pozorem nie zawijać w nią jednego warzywa. Chodzi o pomidora.

Dlaczego nie wolno pakować w folię aluminiową pomidora?

Być może zdarzyło wam się kiedyś zapakować pomidora w folię aluminiową. Lepiej tego nie róbcie, ponieważ produkty zawierające kwaśny odczyn, jak pomidor, cytryna oraz kiszony ogórek, wchodzą w reakcję z obecnym w folii aluminiowej glinem. Wówczas tworzą się wysoce szkodliwe sole glinu, które są łatwo wchłaniane przez ludzki organizm. To samo się dzieje w przypadku potraw, które są mocno przyprawione. Dodajmy, że im dłużej folia ma kontakt z naszym jedzeniem, tym stężenie tego szkodliwego pierwiastka jest wyższe.

Używanie takiej folii negatywnie wpływa także na smak niektórych potraw. Podczas przygotowywania dań zawierających kwaśne składniki, takie jak pieczone pomidory lub ryby z kawałkami cytryny i tymiankiem, gotowanie ich na folii aluminiowej może w rzeczywistości sprawić, że będą one smakować gorzej niż gdy położymy je na zwykłym pergaminie. Dzieje się tak, ponieważ kwas w żywności reaguje z aluminium, co może zmienić smak dania.

Dlaczego lepiej całkowicie zrezygnować z folii?

W wielu polskich domach folia aluminiowa używana jest do wykładania naczyń i garnków, nakrywania potraw podczas pieczenia (lub tuż po upieczeniu – w celu utrzymania ciepła), a także do grillowania warzyw, mięs lub ryb.

Zobacz także:

Jest ona również wykorzystywana do pakowania lub przechowywania żywności. Głównym zagrożeniem wynikającym z używania takiej folii jest to, że aluminium w folii przenosi się do żywności po podgrzaniu.

Lekarze od lat alarmują, że spożywanie wyższych niż przeciętne poziomów aluminium, może być związane z chorobami układu nerwowego, mózgu, kości, anemią oraz może narażać mężczyzn na problemy z płodnością.

Organizm wydziela aluminium z kałem i moczem, ale nagromadzony w organizmie może uszkadzać układ nerwowy, nerki i kości - czytamy na portalu sciencing.com.

Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy nasze nerki nie pracują prawidłowo i nie są w stanie skutecznie odfiltrowywać tego pierwiastka z organizmu. Osoby, które często używają podczas gotowania folii aluminiowej (a także garnków i patelni aluminiowych), są bardziej narażone na to ryzyko niż inni.

Czym zastąpić folię aluminiową?

Zamiast folii aluminiowej lepiej użyjcie zwykłego pergaminowego papieru śniadaniowego. To o wiele bardziej zdrowa i ekologiczna forma pakowania żywności.

Źródło: sciencing.com