Owoce są nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe - zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Należy jednak pamiętać, że nie o każdej porze powinno się je jeść. Kiedy należy je sobie odpuścić?

Dlaczego lepiej nie jeść pomarańczy na pusty żołądek?

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Nie należy go jednak rozpoczynać od pewnych produktów. Jednym z nich są cytrusy. Dlaczego?

Jedzenie na pusty żołądek pomarańczy, może spowodować spustoszenie w waszych jelitach. Owoce te są oczywiście bardzo zdrowe, ale należy je spożywać we właściwym czasie.

Jedzenie owoców cytrusowych na czczo może zwiększyć produkcję kwasu w jelitach, zwiększając ryzyko zapalenia żołądka i wrzodów żołądka. Co więcej, zbyt dużo błonnika i fruktozy w owocach, może spowolnić pracę układu trawiennego, jeśli owoce te zostaną przez nas zjedzone na pusty żołądek. W szczególności należy unikać spożywania wczesnym rankiem owoców z twardym błonnikiem, takich jak właśnie pomarańcze.

Zobacz także:

Czego jeszcze nie należy jeść na pusty żołądek?

Lubicie sobie rano wypić sok, zjeść jogurt lub wypić na czczo kawę? To błąd. Przeczytajcie, dlaczego.

  • Soki owocowe. Wiele osób błędnie uważa, że wypicie soku owocowego to dobry pomysł na zdrowe rozpoczęcie dnia. Nic bardziej mylnego. Pity na pusty żołądek sok owocowy może obciążyć trzustkę. Z kolei, cukier w postaci fruktozy zawarty w owocach, może negatywnie wpływać na wątrobę.
  • Kawa. Zaczynacie swój dzień od gorącej, czarnej kawy? Niestety, ten napój spożywany na pusty żołądek może prowadzić do nadkwasowości, ponieważ stymuluje wydzielanie kwasu solnego w przewodzie pokarmowym, co może powodować zapalenie żołądka.
  • Jogurt. Lubicie zjeść na śniadanie jogurt? Lepiej tak nie róbcie. Spożywanie fermentowanych produktów mlecznych, takich jak jogurt, na pusty żołądek sprawia, że bakterie kwasu mlekowego obecne w jogurcie są nieskuteczne ze względu na wysoki poziom kwaśności żołądka. 

Źródło: healthshots.com, food.ndtv.com