Jak pokazują badania, Polacy najczęściej sięgają po drogie alkohole. Jak się jednak okazuje, równie często kradną produkty żywnościowe, które słyną ze swojej wysokiej ceny. To między innymi łosoś.

Ceny łososia szybują w górę

Łosoś jest uznawany za jedną z najsmaczniejszych i zarazem najzdrowszych ryb świata. Dlaczego łosoś jest taki drogi? Ma na to wpływ wiele czynników.

Ceny łososia poszybowały w górę z wielu powodów, w tym z powodu przełowienia, niszczenia delikatnych siedlisk, w których muszą żyć, oraz z powodu rosnącego popytu na tę rybę:

- Choć napotkać można na przypadki zorganizowanych kradzieży łososia, sięgających milionów złotych strat, to jednak z największą skalą kradzieży produktów spożywczych premium mamy do czynienia już bezpośrednio w sklepach, do których one trafiają. Etykiety przeciwkradzieżowe w technologii RF do kontaktu z żywnością, a także etykiety z zakodowanymi informacjami o pochodzeniu produktu, czy dacie przydatności, pozwalają śledzić i zapobiegać takim nadużyciom już od chwili produkcji – wyjaśnia Katarzyna Chapman, Source Tagging Business Development Manager z Checkpoint Systems.

Jak informuje portalspozywczy.pl, nasz kraj jest jednym z czołowych przetwórców oraz importerów łososia:

Zobacz także:

- Tylko w ciągu trzech pierwszych tygodni stycznia 2021 do Polski zaimportowano 10 880 ton łososia od norweskich eksporterów wobec 4713 ton rok wcześniej, co oznacza wzrost o 130% - czytamy w serwisie.

Co jeszcze najczęściej Polacy kradną w sklepach?

Badanie „Retail Security in Europe”, przeprowadzone przez Crime&tech, spółkę spin-off Università Cattolico del Sacro Cuore – Transcrime, przy wsparciu Checkpoint Systems, pokazuje, że pięć najczęściej kradzionych kategorii produktów spożywczych to:

  • alkohole
  • sery
  • wyroby mięsne
  • słodycze
  • ryby w puszkach

Niestety, wszystko wskazuje na to, że z uwagi na szalejące ceny w sklepach spożywczych, liczba przypadków kradzieży nie tylko drogich ryb będzie dalej rosnąć.

Źródło: portalspozywczy.pl