Mięso kurczaka jest jednym z popularniejszych na naszych stołach. Słusznie, bo to jest też niskokaloryczne i bardzo bogate w białko. Sprawdźcie, czy powinno się jeść białe włókna kurczaka i jak wpływają one na wartości odżywcze.

Sposoby przygotowania kurczaka

Mięso z kurczaka ma wiele zalet. Jedną z nich jest to, że bardzo łatwo jest je przygotować. Nie wymaga skomplikowanych umiejętności kulinarnych i na pewno każdy da sobie z nim radę. Kurczak sprawdza się w tradycyjnych daniach polskich, ale gości on na talerzach niemal na całym świecie. Kurczaka jada się zarówno w Azji, jak i Ameryce Północnej i Południowej. Istnieje wiele sposobów na przyrządzenie mięsa kurczaka.

Obróbka wstępna mięsa

Zanim przejdziecie do smażenia, pieczenia lub gotowania mięsa, musicie poddać je obróbce wstępnej. To nic innego jak umycie kawałka mięsa, oddzielenie części jadalnych od niejadalnych i przygotowanie porcji pożądanej wielkości. To tu możecie natrafić na wątpliwość: czy białe włókna przy mięsie kurczaka, należy odkroić i wyrzucić?

Białe włókna w kurczaku

Białe włókna widocznie odróżniające się od reszty mięsa kurczaka, to nic innego jak tłuszcz! Jest on widoczny jako białe lub przezroczyste błonki, przyrośnięte do mięsa kurczaka. Włókna tłuszczowe przyrastają do mięśni i czasami porcja kurczaka zawiera także te włókna. Czy należy się ich pozbywać? Nie ma dobrej odpowiedzi. Możecie je zachować, gdyż nie są one trujące ani szkodliwe, ale jeśli chcecie zmniejszyć zawartość tłuszczu w daniu, możecie je też odkroić.

Zobacz także:

Dlaczego kurczak ma białe błonki i włókna?

Mięso kurczaka jest naturalnie dość niskotłuszczowe i niskokaloryczne w porównaniu do innych rodzajów mięs. Zawiera jednak też pewną ilość tłuszczu, na przykład w postaci błonek. Jeśli wydaje się wam, że kurczak, którego pamiętacie z młodości, nie miał tylu błonek i włókien, możecie mieć rację! Drób przerasta tłuszczem głównie, gdy jest hodowany szybko i producentom zależy, aby zwierzęta jak najszybciej osiągnęły wysoką masę ciała. Kurczaki z masowych hodowli mogą mieć więc więcej włókiem i błonek niż kurczaki z wolnego wybiegu, którym zapewniona jest wolność i dużo ruchu.

Jak wybrać dobrego kurczaka? 

Sama obecność błonek i tłuszczu, to nie jedyne kryterium wyboru kurczaka. Chcąc wybrać najlepsze mięso, powinniście zwracać uwagę na sposób hodowli podany na opakowaniu i ogólny wygląd mięsa. Na pewno macie też swoje sposoby na ocenienie świeżości kupowanego mięsa. Kurczak z wolnego wybiegu będzie smaczniejszy, zdrowszy i bardziej aromatyczny od jego odpowiednika z masowej hodowli.