Herbata to jeden z najpopularniejszych i najchętniej pitych napojów świata. Istnieje mnóstwo odmian herbat. Do wyboru mamy herbatę czarną, zieloną, czerwoną, a nawet białą. Każda z nich skrywa w sobie mnóstwo właściwości prozdrowotnych.

Właściwości zdrowotne herbaty

W zależności od odmiany herbaty, a konkretnie liści, z których została zrobiona, herbata skrywa w sobie wiele korzystnych właściwości. A czy wiedzieliście, że lepiej nie wrzucać cytryny do herbaty? Napój ten już od wieków stosuje się w medycynie tradycyjnej ze względu na jego liczne właściwości lecznicze. Herbata nie tylko wspaniale smakuje i poprawia nastrój, ale też, co wykazały liczne badania, może odgrywać kluczową rolę w zmniejszaniu ryzyka chorób przewlekłych, takich jak rak, otyłość, cukrzyca i choroby serca.

Jaka dawka herbaty jest bezpieczna dla naszego zdrowia?

Czy da się „przedawkować” herbatę? Jaka dawka tego napoju jest dla nas w pełni bezpieczna? Mimo iż umiarkowane picie herbaty jest bardzo zdrowe, przekraczanie 3-4 filiżanek (710-950 ml) tego napoju dziennie, może mieć pewne skutki uboczne.

Poznajcie 6 możliwych skutków ubocznych picia zbyt dużej ilości herbaty:

Zobacz także:

Słabszy sen

Ponieważ herbata naturalnie zawiera kofeinę, nadmierne spożycie tego napoju może zakłócić prawidłowy cykl snu.

Nudności

Niektóre związki zawarte w herbacie mogą powodować nudności. Szczególnie gdy pijemy herbatę w dużych ilościach lub na pusty żołądek.

Zmniejszona absorpcja żelaza

Niedobór żelaza jest jednym z najczęstszych niedoborów składników odżywczych na świecie. Osoby, które mają niski poziom żelaza, powinny ograniczyć spożycie herbaty, ponieważ nadmierne picie tego napoju może pogorszyć ich stan.

Herbata jest bogatym źródłem garbników. Badania sugerują, że garbniki zawarte w herbacie mogą wiązać się z żelazem w pokarmach roślinnych, zmniejszając ilość, jaką jesteśmy w stanie wchłonąć w przewodzie pokarmowym. 

Zwiększony niepokój

Myśleliście, że tylko kawa zawiera kofeinę? Liście herbaty także ją zawierają. Przeciętna filiżanka (240 ml) herbaty zawiera około 11–61 mg kofeiny (w zależności od odmiany i sposobu parzenia - im dłużej, tym więcej kofeiny), przy czym najwięcej zawiera jej czarna herbata. Nadmierne spożycie herbaty może doprowadzić do uczucia niepokoju.

Zgaga

Kofeina w herbacie może powodować zgagę lub nasilać istniejące wcześniej objawy refluksu żołądkowego.

Bóle głowy

Okresowe przyjmowanie kofeiny może pomóc złagodzić niektóre rodzaje bólów głowy. Należy jednak pamiętać, że przy długotrwałym stosowaniu może wystąpić odwrotny efekt.

Właściwości zdrowotne poszczególnych typów herbat

Czarna herbata: zawiera przeciwutleniacze, które zapewniają wiele korzyści zdrowotnych. Obecne w tym typie herbaty teaflawiny zmniejszają ryzyko cukrzycy, otyłości i podwyższonego poziomu cholesterolu. Wyniki pokazały, że teaflawiny obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi, korzystnie wpływając m.in. na zdrowie serca.

Zielona herbata: uznawana jest za jeden z najzdrowszych napojów na świecie. Zielona herbata jest naładowana przeciwutleniaczami, które mają wiele korzyści zdrowotnych: zwiększają moc mózgu, chronią przed rakiem, pomagają w spalaniu tłuszczu i obniżają ryzyko chorób serca.

Czerwona herbata: czerwona herbata także ma niesamowite korzyści zdrowotne – pomaga utrzymać zdrowe serce, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, pomaga zapobiegać cukrzycy, wspiera zdrowe trawienie, zwalcza stany zapalne, spowalnia procesy starzenia oraz pomaga utrzymywać prawidłowe ciśnienie krwi.

Biała herbata: ta herbata jest uznawana za najmniej przetworzoną herbatę, a także najdelikatniejszą w smaku. Powstaje przez zbieranie pąków i liści krzewu herbacianego, zanim zostaną one całkowicie otwarte. Jest pełna przeciwutleniaczy, które mogą zapewnić wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych. Badania wykazały, że przeciwutleniacze pomagają w walce z wolnymi rodnikami, niestabilnymi cząsteczkami, które mogą uszkadzać inne cząsteczki w organizmie. Utrzymując kontrolę nad uszkodzeniami komórek spowodowanymi przez wolne rodniki, przeciwutleniacze pomagają zapobiegać wielu rodzajom przewlekłych schorzeń, w tym chorobom serca, cukrzycy i niektórym typom raka.

Jeżeli jesteście fanami herbaty, koniecznie spróbujcie też herbaty czosnkowej, z oregano i imbirowej

Źródło: webmd.com, healthline.com, medicalnewstoday.com

Czytaj też: