Wokół spożywania posiłków krąży bardzo wiele różnych mitów. Niektórzy do niedawna dalej wierzyli w to, że nie można jeść ogórka z pomidorem w jednym posiłku. Innym często powtarzanym mitem jest to, że kiszone ogórki mają dużo witaminy C. Wspólnym punktem wszystkich mitów o jedzeniu jest to, że brzmią one sensownie, ale często mijają się z prawdą.

Czy popijanie posiłków jest zdrowe?

Przedmiotem wielu sporów i dyskusji jest od zawsze sprawa popijania posiłków. Niektórzy twierdzą, że bardzo utrudnia to trawienie przez to, że rozcieńcza soki żołądkowe. Z tego powodu uważają oni, że nie powinno się popijać posiłków, aby trawienie było łatwiejsze.

To mit! Popijanie posiłków wcale nie utrudnia pracy układowi pokarmowemu. W niektórych przypadkach może nawet ją ułatwiać. Jeśli faktycznie picie miałoby być zakazane w trakcie posiłków, trzeba byłoby unikać jedzenia zup, koktajli, a nawet warzyw, które w ponad 90% są złożone z wody.

Czym najlepiej popijać posiłki?

Temat popijania posiłków koniecznie należy jednak rozwinąć. Nie każdy napój będzie bowiem zdrowy. Na pewno powinno się unikać popijania posiłków kawą i herbatą. Ograniczają one przyswajanie żelaza z dań. To szczególnie ważna zasada w przypadku osób z obniżonym poziomem żelaza lub hemoglobiny we krwi. Warto zachować odstęp o długości co najmniej 30 minut pomiędzy kawą lub herbatą i posiłkiem.

Zobacz także:

Niezdrowym wyborem są też wszelkie napoje słodzone i gazowane. W daniu obiadowym lub śniadaniu jest już wystarczająco dużo kalorii, nie ma sensu dodawać ich też w płynnej formie. Słodkie napoje zwiększają poziom cukru we krwi i mogą przyczyniać się do powstawania otyłości i innych chorób.

Posiłki najzdrowiej popijać więc:

  • Wodą mineralną lub wodą z kranu, może być z dodatkiem cytryny lub mięty
  • Lekkim kompotem owocowym, z niewielką ilością cukru
  • Wodą gazowaną (jeśli nie macie problemów z refluksem lub wrzodami)
  • Rozcieńczonym naturalnym sokiem owocowym w niewielkiej ilości

Czytaj także: