Herbata to jeden z popularniejszych w Polsce napojów. Pijecie go równie często (lub nawet częściej) co kawę, a może też wodę. Zachęcamy do picia herbaty, jest ona zdrowa. Nie róbcie tego jednak w tym momencie dnia…

Herbata – właściwości zdrowotne

Może kiedyś spotkaliście się ze stwierdzeniem, że herbata nie jest zdrowa. W Internecie krąży wiele mitów o tym, że herbata nie jest polecanym napojem dla zdrowia. Odfiltrowaliśmy te nieprawdziwe informacje i mamy dla was dobrą poradę, z której korzystając, wspomożecie swoje zdrowie. Picie herbaty może być zdrowe!

To niektóre zalety picia herbaty:

  • Opóźnia starzenie się organizmu dzięki zawartości antyoksydantów
  • Przeciwdziała uszkodzeniom tkanek i hamuje procesy uszkodzenia tkanek
  • Ochrania mózg i wspiera go w sprawnym działaniu przez długi czas
  • Może wspierać w odchudzaniu

Kiedy nie powinno się pić herbaty?

Mimo tych właściwości zdrowotnych herbaty nie powinno się pić jej w trakcie posiłków. To dlatego, że wiąże ona związki żelaza i pogarsza jego wchłanianie. Dzieje się to naprawdę w znaczącym stopniu. Jeśli zjecie posiłek i popijecie go herbatą lub kawą, nie wykorzystacie w pełni żelaza zawartego w daniu.

Zobacz także:

Żelazo to jeden z bardziej niedoborowych minerałów u Polaków, a jego brak często łączy się z kwestią chorowania na anemię. Niedobory żelaza są częste u osób starszych, szybko rosnącej młodzieży i kobiet w każdym wieku. Wysycenie krwi żelazem można zbadać za pomocą prostych badań zlecanych przez lekarza. Patrzy się w wynikach między innymi na poziom hemoglobiny. Jeśli znacie kogoś, kto ma problemy z niedoborem żelaza, koniecznie przekażcie mu tę radę.

Mimo wszystko, herbatę warto pić między posiłkami. Zachowujcie odstęp ok. 30 minut pomiędzy posiłkiem a herbatą i kawą.

Wspomnijmy też, że jeśli wypijecie herbatę do posiłku, nie stanie się nic znaczącego, nie wytworzy się żadna toksyczna substancja. Po prostu nie uda wam się wykorzystać potencjału dania w pełni i jego wartości zdrowotnych. Pamiętajcie o tym!