Barszcz czerwony to jedna z ulubionych zup Polaków. Przygotowujemy go na co dzień i także od święta, podając go z tradycyjnymi uszkami. Dlaczego warto regularnie jeść barszcz? Zupa ta skrywa w sobie wiele właściwości zdrowotnych.

Co się dzieje z organizmem, gdy jecie czerwony barszcz?

Czerwony barszcz to tradycyjna polska zupa przygotowywana na bazie buraków i wywaru z kości, którą zaprawia się kwasem buraczanym. Jedni podają go z posiekaną natką pietruszki i ziemniakami, drudzy dodają do niego śmietanę. Są też tacy, którzy jedzą barszcz czysty, wyłącznie z chlebem.

Barszcz nie tylko wspaniale rozgrzewa i podnosi oporność, ale też ma dobroczynne działanie na większość narządów w naszym ciele.

Spożywanie barszczu przynosi wiele korzyści zdrowotnych dzięki zawartości składników odżywczych. Pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi, chroni żołądek, wątrobę i serce, a nawet wspomaga oczyszczanie krwi. 

Zobacz także:

Oto tylko kilka powodów, dla których warto regularnie jeść barszcz:

  • Sprzyja zdrowiu wątroby. Barszcz zawiera związek o nazwie betaina, który chroni wątrobę, ma właściwości przeciwzapalne i wspomaga detoksykację.
  • Oprócz ochrony wątroby, betaina zmniejsza również poziom homocysteiny, która powoduje udar i problemy z sercem (m.in. może obniżyć wysokie ciśnienie krwi).
  • Buraki, które są głównym składnikiem barszczu, pomagają w oczyszczaniu krwi.
  • W uwagi na wysoką zawartość żelaza, barszcz świetnie się sprawdza w leczeniu anemii.
  • Zmniejsza ryzyko raka. Rak to choroba, której można zapobiegać dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy a te z powodzeniem możecie znaleźć w barszczu.
  • Barszcz to doskonała zupa dla tych, którzy chcą schudnąć. Buraki zawierają tylko 0,2 grama tłuszczu w 100 gramach i to jest powód, dla którego zupa z buraków lub barszcz może być stosowana jako kuracja dietetyczna.
  • Ponadto, barszcz czerwony (bez dodatków) ma bardzo mało kalorii - w 200 ml barszczu znajdziemy tylko 35 kalorii. 
  • Inną zaletą betainy, którą znajdziemy w barszczu, jest zwiększenie poziomu kwasów żołądkowych, co sprawia, że zupa ta jest odpowiednia dla osób z niedoborem kwasu żołądkowego.
  • Zawarty w barszczu błonnik chroni układ pokarmowy, w tym zwalcza problemy żołądkowe. Błonnik jest związkiem, który powoli wchłania się w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu zapewnia uczucie sytości.

Źródło: pomorska.pl