W jednym z odcinku „Milionerów” padło pytanie o dodatek do jedzenia, który ma oznaczenie E175. Uczestnik show nie potrafił jednak wskazać poprawnej odpowiedzi. A wy ją znacie?

Kulinarne pytanie w „Milionerach"

Program „Milionerzy” to jeden z najpopularniejszych teleturniejów w Polsce. Uczestnicy show grają o naprawdę wysoką stawkę - milion złotych. Wcześniej muszą jednak poprawnie odpowiedzieć na 12 pytań. Żeby ułatwić im to zadanie, mają do dyspozycji trzy koła ratunkowe – telefon do przyjaciela, pół na pół oraz zamiana pytania. Niestety, wystarczy jedna błędna odpowiedź, aby pożegnać się z udziałem w show.

W jednym z odcinków „Milionerów” padło pytanie o dodatek do jedzenia, który ma oznaczenie E175.

Pan Daniel Małek usłyszał pytanie za 20 tys. zł, które brzmiało:

Zobacz także:

- Co jako dodatek do jedzenia ma oznaczenie E175?

A: złoto

B: srebro

C: platyna

D: rtęć

Uczestnik zaznaczył odpowiedź D i odpadł z dalszej rywalizacji. Prawidłowa odpowiedź to A: złoto.

Co należy wiedzieć o E175?

E175 to nic innego jak jadalne złoto. Złoto jadalne to rodzaj złota, które jest dopuszczone przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone, jako dodatek do żywności.

Jadalne złoto najczęściej możemy spotkać w luksusowych restauracjach, w których jest ono wykorzystywane jako ekstrawagancki, zwykle ozdobny dodatek do posiłków. Może być stosowane zarówno jako dodatek do żywności, jak i napojów.

Najczęściej jest ono używane do:

  • do dekoracji ciastek
  • win
  • likierów
  • jako dodatek do sushi
  • lodów

Czy jedzenie jadalnego złota nie jest szkodliwe?

Jedzenie jadalnego złota nie ma żadnych negatywnych skutków (ani korzyści) dla ludzkiego organizmu, ponieważ jest ono biologicznie obojętne i nadaje się do stosowania w żywności, ponieważ nie utlenia się ani nie koroduje w wilgotnym powietrzu, w przeciwieństwie do wielu innych metali.

Egipcjanie używali złota „do oczyszczania psychicznego, cielesnego i duchowego", ponieważ wierzyli, że ma ono boskie działanie. Podania z przeszłości głoszą z kolei, że słynna Kleopatra co noc praktykowała zabiegi ze złotem, np. kąpiele ze złotem i regularnie robiła sobie maseczki z czystego złota. 

Źródło: wikipedia.com, teleshow.wp.pl