Pomidor to jedno z najbardziej ulubionych warzyw w Polsce. Robimy z niego sałatki, sosy, koktajle oraz mnóstwo innych dań. Niestety, pomidor ma to do siebie, że po zerwaniu szybko traci swoją świeżość. Na szczęście, możecie ją znacznie wydłużyć poprzez odpowiednie przechowywanie tego warzywa. Czy słyszeliście kiedyś o tym triku?

Trzymajcie tak pomidora, a będzie dłużej świeży

Skórka pomidora utrzymuje miąższ i sok wewnątrz pomidora, ale ma ona jedną wadę: bardzo łatwo wydostaje się z niej wilgoć, co prowadzi do psucia się pomidora. Wilgoć ta może też uciec z wierzchołków pomidora, czyli z miejsca, w którym pomidory były przyczepione do gałązki.

Ta utrata wilgoci może sprawić, że świeży i dorodny pomidor szybko stanie się miękki i pomarszczony. Na szczęście, istnieje prosty sposób na rozwiązanie tego problemu. Wszystko, co musicie zrobić, to przechowywać pomidora na płaskiej powierzchni, na przykład na talerzu, „do góry nogami", czyli stroną z szypułkami do dołu. To skutecznie „uszczelni" pomidora, pomagając mu zachować soczystość.

O ile dłużej świeże będą pomidory dzięki właściwemu przechowywaniu?

Podczas jednego z eksperymentów wykorzystano pomidory, które zostały zebrane w tym samym czasie i przechowywano je w tych samych warunkach przez trzy dni. Różniło się tylko ułożenie pomidorów.

Zobacz także:

Jeden pomidor był przechowywany łodygą do dołu, a drugi był przechowywany łodygą do góry. Pierwszy pomidor z szypułką umieszczoną w dół, pozostał pulchny i soczysty, podczas gdy pomidor z szypułką umieszczoną w górze, zaczął się marszczyć i psuć.

Eksperyment ten powtórzono z dziesiątkami pomidorów, przechowywanych zarówno w temperaturze pokojowej, jak i w lodówce i za każdym razem wyniki były takie same.

Wnioski są proste - pomidory należy trzymać „do góry nogami", czyli z zieloną szypułką w dół. Dzięki temu blokujemy przedostawanie się powietrza do miejsca, w którym była (lub nadal jest) łodyga.

Jak prawidłowo przechowywać pomidory?

Jak przechowywać pomidory, aby pozostały one jędrne i świeże przez bardzo długi czas? Niezależnie od tego, czy właśnie kupiliście pomidory koktajlowe, niedojrzałe lub świeże i w pełni rozwinięte —  powinniście wiedzieć, jak prawidłowo przechowywać pomidory. W tym celu musicie zrozumieć proces dojrzewania tych warzyw.

Pomidory pochodzą z ciepłego klimatu i powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej. Nie trzymajcie ich raczej w lodówce, bo szybko mogą stracić swój smak.

Źródło: mamadu.pl